Jak vybrat ledničku | rady a tipy. Různé velikosti, provedení, doplňky. Jak se vyznat ve výběru nové lednice a jak koupit tu, která Vám bude vyhovovat?
Velikost
Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr ledničky je pochopitelně její velikost. Zatímco nejmenší lednice nabízí objem okolo 70 litrů a mají půl metru, ty největší disponují až 350 litry a měří přes dva metry. Vezměte v úvahu, kolik osob žije v domácnosti a na každého člena počítejte minimálně 55 litrů. K získání konečného objemu přičtěte rezervu zhruba 20 litrů.
Vestavné lednice
Pokud si plánujete zařizovat kuchyň na míru, pak možná zvažujete instalaci vestavné lednice, která může mít podobu kuchyňské skříně a perfektně tak zapadne do vysněné kuchyně. Počítejte ale s vyššími pořizovacími náklady, které narostou až o polovinu.
Volně stojící ledničky
Ve většině případech stále vítězí volně stojící chladnice, které se dělí na základní typy, a to na monoklimatickou chladničku, tedy bez mrazáku, a dále kombinovanou a americkou. Monoklimatická se hodí spíše pro jednotlivce, případně do kanceláře, zatímco americkou lednici preferují větší rodiny, jelikož kromě lepšího přístupu k potravinám poskytuje velkorysý a přehledně organizovaný prostor.
K nejvíce využívaným ledničkám patří tzv. kombinované, které bývají levnější než ty americké, ale přitom také mají mrazák. Jestli patříte mezi zákazníky, kteří hledají kompromis, kombinovaný typ Vás určitě nezklame.
Energetická náročnost
Do celkové ceny provozu se promítá i energetická třída Vaší ledničky. Absolutně nejúspornější je třída A+++, jejíž provoz vyjde na pár korun denně. Se snižujícím se počtem plusů pak stoupá náročnost a tím i cena provozu. Dále existují kategorie B, C a D. Nekoukejte tedy jen na pořizovací cenu lednice, ale i na informace týkající se provozu, v celkové částce zaplacené za používání lednice to totiž je znát.
Každá chladnička by na sobě měla mít energetický štítek, podle kterého příslušnou kategorii snadno identifikujete.
Doplňkové technologie
K většímu komfortu přispívá například přítomnost nulové zóny, ve které se teplota udržuje na nule, což zaručuje delší čerstvost potravin. Mezi další technologie patří systém No Frost, tedy nenámrazový systém, popřípadě kontrola vlhkosti či systém rychlého chlazení nápojů. Za všechny tyto doplňky si pochopitelně připlatíte.
Povrchové úpravy
Na vnitřní úpravu povrchu se často používá stříbro. Díky němu se eliminuje přítomnost bakterií a plísní, a jídlo se nekazí.
Obzvláště u nerezových ledniček se vyplatí investovat do tzv. oleofobní vrstvy umístěné na dveřích, která zabraňuje roznášení mastnoty a tvorbě otisků prstů. Předejdete tak nutnosti častého čištění.