Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej

Olivový olej obsahuje mnoho nejrůznějších látek prospěšných našemu zdraví. Určitě vás nepřekvapí, že čím je olej kvalitnější, tím více žádoucích látek obsahuje. A zapomínat nesmíme ani na jeho skvělou chuť. Článek vám pomůže orientovat se v mnohdy nepřehledné nabídce olivových olejů v našich obchodech.

Co je potřeba

olivový olej

1

Obal

První věc, která vás na prohlíženém výrobku zaujme, je samozřejmě obal. Je dobré vědět, že olivový olej je citlivý na světlo a je tedy nutné skladovat ho v tmavě zbarvených nádobách. Extra panenský a panenský olivový olej je k sehnání téměř výhradně ve skleněných lahvích.

2

Druh

Extra panenský (extra virgine). Nejkvalitnější produkt. Lisovaný za studena, bez chemických úprav.

Panenský (virgine). Méně kvalitní varianta, získává se z plodů mechanickým vytlačením a lisováním. Opět bez chemických úprav.

Rafinovaný (rafined). Získává se z plodů za pomoci kombinace tepla a mechanického tlaku. Poté se upravuje chemicky.

Olivový (olive oli nebo olio di oliva). Obvykle směs panenského a rafinovaného oleje. Na lahvích bývá nápis « Made from refined olive oils ».

Olej z pokrutin (pomace nebo sansa d´oliva). Vyrábí se z posledního lisovaní olivových slupek a pecek. Primárně určený pro technické účely.

3

Etiketa

Na etiketě byste měli kromě druhu najít také kyselost oleje. Týká se to především kvalitních panenských olejů, kde je stupeň kyselosti ukazatelem kvality. Velmi dobré oleje mají aciditu okolo 1% a ty nejlepší dokonce okolo 0.3%!

Trvanlivost olivového oleje by neměla překročit 18 měsíců. Delší doba je podezřelá a obvykle svědčí o chemické úpravě. Extrémně kvalitní olivové oleje mají trvanlivost pouze jeden rok.

4

Vzhled oleje

Tady vás trochu zklamu, protože kvalita tekutých oliv se nepozná ani podle jejich hustoty, ani podle barvy. Spotřebitelé se někdy zbytečně děsí zákalu nebo usazeniny v lahvi, která ale nemá na kvalitu oleje žádný vliv. Jde pouze o důsledek skladování oleje při nízkých teplotách (pod 10°C) a při pokojové teplotě se brzy ztrácí.

Na tomto místě musím také zmínit označení „light olive oil.“ Nejde o olej s nízkým obsahem tuku, jak se může na první pohled zdát, ale o produkt s velmi světlým zabarvením.

5

Cena

Posledním ukazatelem je rozhodně cena. Panenské oleje se obvykle pohybují okolo 110 Kč za půl litru a více. Rafinované oleje naopak prozradí cena okolo 50 Kč za půl litru (a je docela zbytečné platit za ně víc).

Laisser un commentaire