Kosatce patří k našim nejoblíbenějším a také nejkrásnějším zahradním trvalkám. Vybrat si můžete z mnoha různých kultivarů, díky čemuž si na své zahradě můžete vypěstovat kosatce různých tvarů, velikostí i barev. Obliba kosatců spočívá nejen v jejich kráse, ale také v jejich nenáročnosti na pěstování.
Co je potřeba
- chvojí
- zeminu
- hnojivo
- sazenice kosatce
- vodu
- motyku
Jestliže se chcete na jaře kochat krásnými kosatci, musíte začít se sázením sazenic již v průběhu července a srpna. Na jihu Moravy je možné sázet kosatce ještě do poloviny září. Kosatce sázejte v padesáticentimetrové vzdálenosti. Nízké kosatce pak saďte v rozptylu 30 centimetrů. Rostliny nesázejte příliš hluboko. Kosatcům vyberte slunné stanoviště.
Rostliny zasaďte do dobře propustné půdy, která není přemokřená a obsahuje mnoho živin. Ideálně by měla být půda neutrální až mírně alkalická.
Květiny zalévejte normálně.
Záhony odplevelujte a provádějte mělké kypření.
Na počátku jara pohnojte kosatce hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Na podzim kosatce pro změnu přihnojte hnojivem fosforečným a draselným.
Kosatce přesazujte cca po 3–4 letech, kdy je nutné rostliny umístit na nové místo. Tyto oddenky se zastřiženými listy pak sázejte do půdy cca 30 centimetrů od sebe.
Kosatce jsou sice mrazuvzdorné trvalky, ale pokud je pěstujete v drsnějším podnebí, raději je na zimu přikryjte chvojím.
Kosatce můžete rozmnožovat až za několik let s pomocí oddenků. Pak jednotlivé rostliny od sebe jednoduše oddělte a zasaďte je v průběhu července anebo srpna do půdy.