Jak sbírat bylinky v létě

21. Červen 2019

Jak sbírat byliny v létě: praktické zkušenosti. Letní sběr léčivých bylin je sice „bohulibá“ činnost, ale aby měla smysl, nemůžeme bylinky sbírat jen z pouhého momentálního rozmaru. Sběr léčivých bylin by měl mít určitý řád. Ten si musíme alespoň trochu předem připravit, abychom sbírali byliny potřebné, správné, a navíc takovým způsobem, abychom po sobě nezanechali v přírodě spoušť. Jak sbírat bylinky v létě?

Co je potřeba

  • atlas léčivých rostlin
  • látkové nebo papírové sáčky (tašky)
  • staré nebo zahradnické nůžky
  • vhodné oblečení
  • repelent
1

Teoretická příprava. Na počátku bychom měli pár volných chvil věnovat samostudiu a seznámit se s obecnými zásadami sběru léčivých bylin. Je lepší vzít si k ruce nějaký atlas léčivých rostlin. Při vší úctě k internetu – v knize jsou informace systematicky řazené, zatímco na webu častokrát chaoticky „skáčeme“ ze stránky na stránku, aniž by nám informace ulpěly v hlavě. Internet nám sdělí, jen na co se ho ptáme, a tak nám unikají oblasti, o nichž nic nevíme. Navíc, kniha má svého odborného autora (kolektiv autorů), jejichž jména, případně vědecké hodnosti, jsou zárukou správnosti údajů.

2

Výběr literatury. Atlasy bylinek je možno půjčit si v knihovnách. Lepší jsou knihy českých (slovenských) autorů, než překladová literatura. To proto, že zahraniční autoři mnohdy popisují rostliny na našem území se nevyskytující. Český odborník dost často uvádí lokalitu růstu léčivé byliny a rovněž, zda je sběr byliny možný, jestli se nejedná o rostlinu chráněnou.

3

Co pro koho. Podle popisovaných účinků si vytipujeme letní léčivé byliny, které jsou pro nás užitečné. Jestliže jimi budeme chtít léčit jiné dospělé členy domácnosti než jen sebe, zjistíme předem, zda budou ochotni naši kúru podstupovat. Zejména muži jsou někdy k bylinám striktně odmítaví, a pak by to byla zbytečná práce. V případě léčby dětí musíme vědět, zda je bylina vhodná pro děti a nemá jiné vedlejší účinky (například projímavé). U zamýšlené podpůrné léčby chronických nemocí by měl byliny schválit pediatr.

4

Přípravy na sběr. Z teoretické průpravy už víme, v kterou dobu, za jakého počasí, kde a kterou část léčivé byliny budeme sbírat. Podle toho se před odchodem do přírody vybavíme. Budeme potřebovat papírové nebo látkové sáčky (nebo tašky), aby se nasbírané byliny nezapařily. Dále starší nůžky nebo zahradnické nůžky. Přízemní rostliny (kontryhel, mateřídouška a podobně) stříháme, abychom je nevytrhli i s kořínky. Jestliže máme citlivou pokožku, hodí se lehké látkové rukavice, protože popálení od kopřiv nebo před trny bodláků a keříků se asi neubráníme.

5

Na výpravu do přírody si bereme (dobře obalený) atlas. Nespoléhejme na paměť, některé byliny si jsou podobné, přičemž záměna může být až životu nebezpečná. V atlase bývají rostliny nejen vyfoceny, ale rovněž nakresleny, což má svůj důvod – reprodukce fotky neukáže rostlinu tak přesně jako kresba. Na možnou záměnu atlasy obvykle upozorňují, což je informace, kterou často zapomeneme.

6

Bylinky sbíráme jen na místech, která nejsou prašná, znečištěná, hnojená. Nebudou nás zajímat byliny rostoucí ve městech, při silnicích a železnicích, v blízkosti výrobních prostorů, v okolí procházkových cest (nejen psi, i lidé si v jejich blízkosti „uleví“), na dobytčích pastvinách (možnost nákazy parazity). Nesbíráme v přírodních rezervacích.

7

Letní sběr léčivých bylin kromě radosti přináší i zvýšené riziko napadení klíštětem, protože se budeme pohybovat (slovy hygieniků) „po nezpevněných cestách a v porostu“. Proto je vhodné obléci si sice lehké, ale dlouhé nohavice a rukávy a ošetřit pokožku a oděv repelentem. V oblastech s vyšším výskytem klíšťat raději léčivé byliny nesbíráme. V některých lokalitách se objevují varovné tabule.

  • Sběr bylin může být příjemným cílem letních rodinných procházek (společná aktivita).
  • Do sběru bylin zapojíme děti – je to pro ně užitečná a nenásilně poznávací činnost. Jejich práci ale máme pod stálou kontrolou.
  • Do jednoho sáčku sbíráme pokud možno jen jeden druh byliny.
  • Po příchodu ze sběru dáme byliny bezodkladně sušit, aby se nezapařily.
  • Hrozí-li záměna s jedovatým druhem a nejsme-li si « jisti v kramflecích », raději bylinu nesbíráme.
  • Lidi alergické na pyly nezveme ke společnému sběru bylin, byť by byly sebeléčivější.

Laisser un commentaire