Jak a proč zařazovat mléčné výrobky do stravy | rady a tipy. Mléčné výrobky se dají použít na mnoho způsobů. Mléčné výrobky dodají kvalitní bílkoviny, zasytí a mohou být skvělou svačinou. V tomto článku přinášíme pár tipů, jak dostat kvalitní mléčné výrobky častěji do jídelníčku
Mléko je zdrojem všech živin. Obsahuje lehce stravitelný tuk, bohatý na cholesterol, důležitý zejména u dětí pro správný vývoj. Dále obsahuje kvalitní bílkoviny a přirozeně vyskytující se sacharidy v podobě laktózy. Výhodou zakysaných mléčných výrobků je jejich lepší stravitelnost. Bakterie a kvasinky mléčného kvašení napomáhají rozkladu laktózy na jednoduché sacharidy (glukózu a galaktózu), díky čemuž je dokážou tolerovat i osoby s velmi mírnou laktózovou intolerancí (velmi individuální, někomu může dělat zle už jen pohled na mléko). Dále tyto bakterie a kvasinky slouží v našem trávicím traktu jako probiotika a tak napomáhají správnému zažívání.
Často se mnoho lidí mléčným výrobkům vyhýbá naprosto zbytečně. Mnohdy jen neví, co s nimi a přece nebudou jen tak pít nějaké zakysané mléko. Ale proč ne? Jedno malé půl litrové balení zakysaného mléka dokáže krásně zasytit, dodat až okolo 17 g bílkovin a nestojí to ani moc energie, ani peněz.
Vadí vám příliš kyselá chuť? Ochucené mléčné výrobky nejsou to nejlepší, co můžete zvolit. Často jsou příliš přeslazené, nezasytí a dodají spíše více energie než kvalitních živin. O tom, jak poznat kvalitní mléčný výrobek, se dozvíte v tomto článku – Jak poznat kvalitní mléčné výrobky. Nejjednodušší variantou je takový mléčný výrobek si dochutit sám doma.
Tip:
Zakysané mléko (kefír, podmáslí, zákys, acidofilní mléko aj.) jednoduše rozmixujte s čerstvým ovocem nebo domácím džemem. Můžete doplnit semínky a máte úžasnou zdravou a chutnou svačinu, která opravdu zasytí. Například 500 ml zakysaného podmáslí s ½ středního banánu a lžící slunečnicových semínek dodá na odpolední svačinu okolo 1200 kJ (300 kcal), 18 g bílkovin, 33 g sacharidů a 10 g tuků. Výborná je samozřejmě kombinace s jahodami, malinami, borůvkami nebo čerstvými meruňkami.
Představa bílého jogurtu nebo kyselého tvarohu pojídaného jen tak možná někoho také vyděsí. Opět je skvělá kombinace s čerstvým ovocem ve formě ovocného salátu nebo doplněná domácím džemem.
Tipy:
- Například ½ balení polotučného tvarohu, 1 větší lžíce domácích povidel bez cukru a 1 lžíce mletého máku dodá necelých 800 kJ (185 kcal), 15 g bílkovin, 11 g sacharidů a 9 g tuků.
- Zajímavý je tvaroh smíchaný s čerstvým pomerančem.
- Tvaroh se dá také připravit na slano. Formou pomazánky nebo dipu k zelenině nebo plátku žitného chleba.
A co takový cottage sýr? Ten je výborný jak na sladko, tak na slano. Nebo zkoušeli jste jej někdy použít na vaření? Výborný je se zapečenou zeleninou (např. brokolice nebo květák, popř. jiná zelenina podle chuti).
Tipy:
- Zeleninu dáte do pekáče, cottage sýr smícháte s vejcem, solí, pepřem a muškátovým oříškem, zalijete zeleninu a dáte zapéct.
- Na sladko je výborný v ovocném salátu nebo dochucen domácím džemem.
- Na slano jej stačí jen dochutit bylinkami nebo česnekem.
Denisa Koloničná, DiS. – nutriční terapeutka
Spolupráce s nutričním terapeutem vede k osvojení správných stravovacích návyků, které jsou dlouhodobě udržitelné a příznivě ovlivní Vaše zdraví.