Jak vybrat zahradní altán | rady. Zahrada by neměla sloužit jen jako místo aktivního odpočinku zasvěceného zahradnickým pracím, nebo jako obyčejné místo k posezení. Mělo by to být místo určené mimo jiné i k trávení volného času odpočíváním, pořádáním rodinných sešlostí nebo posezením s přáteli. K relaxaci skvěle slouží zahradní altány, které vás ochrání před deštěm i prudkým slunečním zářením. Kromě toho má zahradní altán význam i v zimě, kdy pod něj můžete uskladnit zahradní nábytek.
Prvním předpokladem správného výběru zahradního altánu je vytipování vhodného místa. Předtím je potřeba si ujasnit, k čemu nám bude zahradní altán sloužit.
Pro posezení s rodinou či přáteli je lépe umístit altán poblíž vlastního domu, kvůli snadnější obsluze při nošení pohoštění. Pokud chceme zahradní altán používat jako relaxační kout, kde budeme chtít nabírat energii, pak je lepším řešením místo vzdálenější od domu. Zde budeme mít více klidu ke sledování přírody a kochání se krásami vlastnoručně upravované zahrady.
Pro umístění altánu jsou důležité i přírodní jevy, to znamená kdy a jak dlouho sem svítí slunce, jak zde fouká vítr apod.
Výběr zahradního altánu podřizujeme jeho zamýšlenému využívání. Buď si pořídíme altán s podlahou, nebo si podlahu můžeme zbudovat dodatečně podle vlastního uvážení. V každém případě však musí podlaha být bezpečná a odolná vůči povětrnostním vlivům. Nejvhodnější je zámková dlažba, nesmýkavé dlaždice, nebo i cihly či kámen.
Střecha zahradního altánu kopíruje jeho půdorys, a je tedy buď čtyřboká nebo šestiboká. Střešní krytinu si můžete vybírat podle svého vkusu a vzhledu vlastního domu. Na výběr jsou střešní tašky, asfaltové došky, dřevěné šindele nebo opět populární rákos.
K výběru zahradního domku nebo zahradního altánu patří také jeho vybavení a z jakého materiálu bude. Nejčastější volbou je dřevo od smrkového, přes borovicové až po ratan, bambus či nejodolnější teak.