Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mšice se velmi rychle množí. Pomůže tabák, levandule nebo mýdlová voda.
Co je potřeba
.
Největší nebezpečí výskytu mšic je na jaře a v létě. Stačí, aby do bytu vletěla jedna oplodněná samička a na pohromu je zaděláno. Mšice poznáte snadno: jde o 1–3 mm velký okřídlený hmyz, který se s oblibou zdržuje na mladých listech a poupatech. Při letnění pokojových rostlin vás také může varovat výskyt mravenců, kteří sají od mšic sladkou medovici.
Při boji s mšicemi je nejlepší prevence. Rostliny je třeba pravidelně kontrolovat. Zachytí-li se totiž výskyt mšic v samém začátku, stačí často květinu důkladně osprchovat a nastříkat roztokem jaru a vody (1 lžíce jaru na půl litru vody). Druhý den je třeba květinu znovu osprchovat čistou vodou a zákrok opět zopakovat po týdnu (kvůli přeživším vajíčkům).
Dalším účinným prostředkem je tabákový výluh. Krabičku cigaret (nebo přiměřené množství nedopalků) namočte přes noc do kbelíku vody (asi 5 l) a ráno napadenou rostlinu poroste. Opakujte po dobu tří dnů nejlépe 3x denně. Po skončení léčby osprchujte rostlinu čistou vodou.
Mšicím se nelíbí ani vůně levandule. Stačí tedy mezi napadené květináče zavěsit pytlíky se sušenou bylinkou a mšice odtáhnou jinam.
Nezabere-li žádný z přírodních prostředků, poohlédněte se v obchodech po přípravcích s obsahem mastných kyselin nebo pyrethrinu.
Chcete-li mít jistotu, že se vám během léčby mšice nepřenesou na jinou rostlinu, obalte tu napadenou jemnou síťkou. Jestliže se na vašich rostlinách objevují mšice často, poohlédněte se po hnojivech s menším obsahem dusíku. Velké množství dusíku totiž vede k příliš rychlému růstu a slabým neduživým výhonům, které mšice rády napadají.
Mšice je třeba odstranit ihned poté, co jejich přítomnost objevíte. Jednoduše je rozmáčkněte nebo odstraňte celý napadený list. Teprve poté aplikujte některý z postřiků.