Jak bojovat se striemi přírodní cestou | rady a tipy

Jak bojovat se striemi přírodní cestou | rady a tipy. Strie bohužel velmi dobře zná velká většina žen. Jsou to drobné jizvičky způsobené popraskáním elastických vláken v prostřední vrstvě pokožky. Vznikají zejména kvůli rychlému váhovému přírůstku, nejčastěji se tak děje v těhotenství. Důležitá je zejména prevence, přírodními prostředky je možné vzhled strií vylepšit, avšak nikdy nezmizí úplně. V našem článku Vám poradíme, jak se striím vyhnout a případně jak podpořit hojení již vzniklých strií přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Strie vznikají zejména na problematických partiích, tedy v oblasti břicha, boků, stehen, hýždí, ale také na pažích a prsou. Strie jsou problémem zejména těhotných žen a žen po porodu, nicméně mohou se objevit kdykoliv po výraznějším a rychlejším přírůstku váhy. Se stoupajícím věkem se pak snižuje elasticita pokožky a strie se mohou tvořit ještě více. Když strie vzniknou, mají červenou až nafialovělou barvu, časem blednou, čemuž můžete napomoci i přírodními prostředky.

2

Součástí prevence a léčby strií je také správný jídelníček a dostatečný příjem tekutin. Do jídelníčku zařaďte dostatek potravin obsahujících vitamín C, který chrání proti stárnutí pleti, zvyšuje produkci kolagenu a redukuje tmavé skvrny na pokožce. Najdete jej např. v černém rybízu, paprice, rakytníku, šípku, růžičkové kapustě a v dalších druzích ovoce a zeleniny. Dalším důležitým vitamínem je pak vitamín E, jenž zpomaluje stárnutí, zlepšuje a urychluje hojení jizev. Obsahují jej zejména různé druhy ořechů a rostlinných olejů, např. olej z pšeničných klíčků či mandlový olej a mnoho dalších, které používejte vnitřně (přidejte je např. do zeleninového salátu) i zevně k masáži. Z minerálů je pak důležitý příjem zinku, jenž má zásadní vliv na regeneraci a hojení pokožky. Zinek najdete hlavně v hovězím a vepřovém mase, játrech, ovesných vločkách, rybách a mořských plodech, luštěninách a semíncích.

3

V těhotenství je třeba začít s promazáváním pokožky již od 3. měsíce. Strie nevznikají jen kvůli přírůstku váhy, ale také kvůli hormonálním změnám, které mohou snižovat tvorbu kolagenu. Pokožku problémových oblastí je nutné promazávat alespoň 2x denně. Po porodu je pak vhodné pokračovat a promazávat zejména oblast prsou, jejichž velikost se mění v souvislosti s kojením.

4

A jaké rostlinné oleje a další přírodní ingredience můžete použít k promazávání pokožky?

  • Olej z pšeničných klíčků – Olej z pšeničných klíčků obsahuje obrovské množství vitamínu E, proto je velmi vhodný pro prevenci i léčbu strií, jelikož zlepšuje elasticitu pokožky a chrání pokožku před její ztrátou, také zpevňuje a regeneruje. Používá se i na špatně se hojící jizvy. Skvěle se kombinuje s dalšími rostlinnými oleji.
  • Ricinový olej – Ricinový olej můžete použít k masáži (nejlépe naředěný jiným rostlinným olejem kvůli jeho hustotě). Po 10minutové masáži je vhodné problémovou oblast přikrýt tenkou bavlněnou látkou, přiložit na ni nahřátý termopolštářek nebo termovak a nechat asi 30 minut působit. Proceduru opakujte pravidelně alespoň po dobu 1 měsíce, určitě uvidíte výsledky.
  • Mandlový olej – Mandlový olej chrání pokožku před vysoušením, regeneruje ji a také zklidňuje. Je velmi vhodný jako základový olej při míchání s jinými oleji.
  • Avokádový olej – Avokádový olej dokáže pokožku hydratovat do hloubky.
  • Jojobový olej – Jojobový olej pomáhá hojit jizvy.
  • Dýňový olej – Dýňový olej vyhlazuje pokožku, doporučuje se jako prevence strií.
  • Kokosový olej – Kokosový olej zvláčňuje a hydratuje pokožku. Používejte jej po koupeli na ještě vlhkou pokožku.
  • Bambucké a kakaové máslo – Bambucké máslo je skvělou prevencí proti striím, pokožku totiž intenzivně hydratuje a regeneruje. Kakaové máslo hydratuje a vyživuje pokožku, pro vyblednutí strií je třeba jej používat 2x denně po dobu několika měsíců.
  • Velmi vhodný je také měsíčkový olej, který hojí a regeneruje pokožku a bojuje s jizvami. Jak si měsíčkový olej vyrobit doma, naleznete zde: Jak zpracovat měsíček lékařský | Jak na domácí měsíčkový krém a olej.
  • Šípkový olej pak obnovuje produkci kolagenu a podporuje elasticitu pokožky, je skvělý jako prevence proti striím, hojí již vzniklé strie (nové i starší). Postup pro jeho výrobu naleznete zde: Jak zpracovat šípky | recept na šípkový sirup, olej a likér.
  • Aloe vera gel – Gel z aloe vera je také velmi účinným bojovníkem proti striím. Naneste jej na problematické partie a nechte 15 minut působit, poté opláchněte.
5

Můžete si doma také namíchat svůj vlastní olejíček na strie. Smíchejte např. mandlový a ricinový olej, přidejte trochu oleje šípkového a pár kapek oblíbeného éterického oleje. Proti striím využijete např. éterický olej santalové dřevo (pomáhá regenerovat pokožku), v těhotenství pak např. éterický olej levandule (hojí pokožku, uklidňuje).

  • Strie sice postihují většinou ženy, neznamená to však, že by muži měli vyhráno. Pokud muž rychle přibere nebo pokud mu rychle naroste svalová hmota, mohou se strie také objevit.
  • Konzumace jater a jiných vnitřností se nesmí v době těhotenství přehánět kvůli vysokému obsahu vitamínu A.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Laisser un commentaire