Jak zmírnit těhotenské nevolnosti | rady a tipy. První tři měsíce bývají pro nastávající maminku náročné. Uvědomuje si, že za pár měsíců, až porodí, se její život od základu změní. Kromě toho ji mohou sužovat ranní nevolnosti. Řada maminek se těchto komplikací obává, protože už o tom hodně slyšela od kamarádek a příbuzných. Proč se tyto nevolnosti objevují zkraje těhotenství a jak jim předejít?
Co je potřeba
- trpělivost
- dobré stravovací návyky
- dostatek času
Podle statistik trpí těmito zdravotními problémy přibližně tři čtvrtiny žen, každá v jiné intenzitě. Zatímco u některé se vyskytnou jen okrajově, v jiných případech jde o nepříjemnou komplikaci. Sice není nebezpečná, ale také nikterak nepřispívá k pohodě nastávající maminky.
Za tyto nevolnosti mohou především hormonální změny. Přesněji řečeno jde o hladinu hormonu HCG v krvi, která kulminuje zhruba mezi 8. až 10. týdnem těhotenství.
Hned po probuzení by žena měla zůstat ležet v posteli a zakousnout nějakou sušenku, aby si zvýšila hladinu cukru v krvi (pokud tedy není diabetička). Vstávat by měla pomalu, podle toho, jak se cítí. Nedoporučují se prudké pohyby, kvůli závratím a ztrátě rovnováhy. Pak by měla v klidu posnídat. Je dobré vyhnout se pokrmům tučným, příliš sladkým a mastným.
Gravidní žena by měla mít dostatečný přísun čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny. Pokud čekáte dítě, dopřejte si během dne jídlo pětkrát nebo i víckrát, ale jezte méně. Jídlo hodně tučné, mastné, ostré a kořeněné není vhodné, protože dráždí trávicí trakt.
Maminky by měly hodně odpočívat, aby načerpaly dost energie a sil. Ranní nevolnosti, provázené zvracením, bývají vyčerpávající.
Důležité je dodržovat pitný režim, ideální je pramenitá voda. Těhotné ženy by měly hodně pít zejména tehdy, když hodně zvrací, aby předešly dehydrataci. Rozhodně není zdravé vyhýbat se nápojům jen proto, aby žena nemusela stále odbíhat na malou.
- Vyzkoušejte, co vám nejvíc vyhovuje, a klidně si to naservírujte k snídani, i když jste to dříve nejedla.
- Nechoďte nikam nalačno. Nejste nemocná, ale těhotná. Vaše nevolnosti mají příčiny v hormonálních změnách, nikoli v tom, že byste měla špatné trávení.
- Nevstávejte ráno na poslední chvíli, vyhněte se stresu.
- Jídlo pořádně rozžvýkejte a snězte klidně menší porci. Pak si dejte svačinku a jezte častěji, ale menší porce.
- Pokud trpíte nevolnostmi, závratěmi, celkovou slabostí a vadí vám pachy, vyhýbejte se místům, kde je vydýchaný vzduch.
Pokud v sobě nic neudržíte a zvracíte, dbejte na to, abyste měla aspoň dostatek tekutin. Při sebemenším podezření na blížící se dehydrataci okamžitě kontaktujte lékaře a upozorněte ho na to.