Jak zpracovat ryngle | recept na pečený čaj z rynglí. Ryngle patří mezi blumy, což je velmi chutné a zdravé peckovité ovoce. Ryngle mohou mít různou barvu – od bílé, přes zelenou až po tmavě fialovou. Pokud jich máte na zahradě přebytek a nevíte, co si s nimi počít, přečtěte si naše rady, jak ryngle zpracovat.
Co je potřeba
Co je potřeba na pečený čaj z rynglí:
- 2 kg rynglí (nebo směsi ovoce)
- 500 g třtinového cukru
- Štáva z 2 citronů
- Skořice, badyán, hřebíček, vanilka nebo jiné oblíbené celé koření
Ryngle obsahují velké množství vitamínů skupiny B, vitamínu C a dalších vitamínů. Dále v nich nalezneme draslík, vápník, železo a další cenné látky. Důležitý je také vysoký obsah vlákniny, jež působí jako kartáč na střeva.
Další možností je ryngle zavařit. Z tvrdších plodů můžete připravit skvělý kompot. Menší ryngle zavařte celé, větší je pak vhodné rozpůlit a vypeckovat.
Ryngle můžete použít také pro přípravu domácího pečeného čaje. Použijte je samotné nebo je zkombinujte třeba s meruňkami, jablky, švestkami nebo jinými druhy ovoce. Ovoce nasypte na vyšší plech, posypte je třtinovým cukrem, přidejte koření. Poté ovoce pokapejte citronovou šťávou a vše promíchejte. Plech vložte do trouby a směs pečte asi 35–45 minut. Nakonec horkým pečeným čajem naplňte čisté zavařovací skleničky, zavíčkujte je a otočte dnem vzhůru do vychladnutí.
Z padaných, avšak nenahnilých plodů (červivé nevadí) si můžete nechat vyrobit ovocnou pálenku. V neposlední řadě je pak možné zbylé ryngle vypeckovat a uskladnit v mrazáku.
Až si budete chtít v zimě připravit ovocný koláč nebo jiný moučník, jistě je oceníte.
Rynglový džem či povidla můžete dochutit skořicí.