Jak osázet předokenní truhlíky | rady a tipy

02. Květen 2019

Jak osázet předokenní truhlíky | rady a tipy. Polovina května je nejvhodnější čas na zdobení oken, balkonů a teras květinami nebo bylinkami. Nehrozí již mrazíky a truhlíky nemusíme na noc přemisťovat do domu. Aby byla vaše okna ozdobená záplavou květů, stačí dodržovat několik následujících rad.

Co je potřeba

  • sazenice květin
  • zemina
  • nádoba na osázení
  • PET lahve
1

Věnujeme dostatečnou pozornost výběru nádoby, ve které budeme rostlinky pěstovat. Můžeme si vybrat z různých materiálů a různých cenových úrovní. Každý materiál má své pro a proti. Krásně vypadají truhlíky a květináče z keramiky, ale jsou těžké a hůře se s nimi manipuluje. Plast zase na slunci vybledne a křehne, ale je levný a jde snadno zamaskovat např. vložením do proutěného obalu. Květiny se dají pěstovat i ve vyřazených kuchyňských nádobách, dostatečně velkých plechovkách nebo jen v pytli na odpadky, který se naplní zeminou a vloží do starého košíku. Vybíráme takový truhlík nebo nádobu, která se bude hodit k celkovému charakteru výzdoby.

2

Květiny pěstované v nádobách mají vyšší nároky na živiny a zálivku, než ty, co jsou pěstované ve volné půdě. Truhlíky a květináč by měly mít odtokový otvor, aby mohla vytéci přebytečná voda ze zálivky. Zkušenější pěstitelé mohou pěstovat květiny v květináčích bez odtoku, ale jen na krytých terasách a balkonech, kam neprší. Na dno takové nádoby dáme asi 2 cm drenážní vrstvu z drobného štěrku, aby kořeny nebyly ve vodě a neuhnívaly. Na drenážní vrstvu nasypeme zeminu, kterou koupíme v zahradnictví podle druhu pěstovaných rostlin. Muškáty potřebují jiné složení půdy než např. na hnojení náročné surfinie. Pokud máte vlastní zdroj zeminy, vybírejte kyprou, dobře propustnou. Smíchejte ji s kompostem.

3

Po zasazení rostlinky nemusíte přihnojovat. S tím začněte, až se rozrostou a vyplní celou nádobu. Hnojivo nakupte tekuté do vody, nebo granulované, které se zapracuje do zeminy při výsadbě. Na balkonové truhlíky se mi osvědčilo hnojivo přidávané do zálivky. Muškátům zase nejvíce svědčí granulovaný kravinec. Velký výběr hnojiv mají v zahradnictvích, kde vám poradí s výběrem.

4

Výběr vhodných květin záleží na jejich budoucím umístění. Na každé světové straně se daří jiným. Jasně, můžete mít muškáty i na severní straně, ale pokvetou málo. Stejně tak fuchsie nepatří na přímé slunce, na jih. Na severní straně se bude dařit begoniím, fuchsiím, verbenám, na jihu pelargoniím, surfiniím, afrikánům, petuniím, karafiátům, dvojzubci. Na západní a východní straně se daří celkem všem běžným balkonovkám. Nejproblematičtější je jih. Tam, kde praží celý den slunce, se v horkém létě 2015 nedařilo ani odolným muškátům.

5

Pro hezké kompaktní truhlíky se využívá sesazování různých druhů. Pozor na to, abyste sloučili rostlinky přibližně se stejnými nároky na zálivku a živiny. Hezká je kombinace převislé bacopy se vzpřímeným muškátem, břečťan s fuchsií. Hezky vypadají i pelargonie převislé se vzpřímenými, i když to už není optimální dvojice. Vzpřímené muškáty potřebují méně vody než jejich převislé příbuzné. Stačí každý druh do jiného květináče a ty pak vyskládat do truhlíků.

6

Při dostatku místa můžeme květináče postavit na oporu nad sebe. Až rostliny dorostou, vytvoří bohatou kaskádu květů. Odkvetlé květy z rostlin odstraňujeme, vypadá to lépe a podpoříme násadu dalších květů. Toto je důležité u petunií a surfinií. Zaléváme odstátou vodou vždy brzy ráno nebo večer. Nikdy ne okolo poledne, kapky vody na listech působí jako lupa a popálily by je. A osvědčený nápad nakonec: při osazování truhlíku zapusťte mezi rostliny PET lahve s odřízlým dnem hrdlem dolů. Až květiny vyrostou, lahve nebudou vidět a zálivkovou vodu dávkujte do lahví. Osvědčilo se mi to více, než samozavlažovací truhlíky.

Laisser un commentaire