Jak bojovat s nachlazením pomocí aromaterapie | tipy. Je tady podzimní chladné a deštivé počasí a s ním také častá nachlazení a chřipky. Chemickým lékům se můžete zcela vyhnout a léčbu bylinkami doplnit také aromaterapií. Nabídneme Vám tipy, jak bojovat s nachlazením pomocí aromaterapie. Léčba nachlazení a chřipky bude efektivnější a Vy se rychleji zase postavíte na nohy. Existují i éterické oleje, které působí preventivně.
Co je potřeba
Éterické oleje viz další kroky
Aromaterapie představuje alternativní způsob léčby, který používá éterické oleje neboli přírodní silice extrahované z rostlin. Tyto oleje mají velké množství léčivých účinků, neboť jsou velmi koncentrované (proto se musí před použitím na pokožku ředit). Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud začnete s aromaterapií hned, jakmile pocítíte, že na Vás „něco leze“.
Jaké jsou způsoby využití aromaterapie pro boj s nachlazením a chřipkou?
- Aromatické koupele – v tomto případě 3 – 10 kapek éterického oleje rozmícháme ve 100 ml mléka nebo lžičce medu a tekutinu nalijeme do koupele o teplotě asi 35 – 37°C. Koupel by měla trvat 15 – 20 minut.
- Inhalace – do misky aromalampy nalijeme vodu a nakapeme do ní 3 – 6 kapek éterického oleje, vzniklé páry vyplní místnost, ve které se nacházíme. Tento způsob je velmi vhodný i pro dezinfekci místnosti, což se v období nachlazení a chřipek skvěle hodí.
- Aromamasáž – 10 – 25 kapek éterického oleje smícháme s 50 ml kvalitního oleje (např. arganového či mandlového). Vstřebání oleje pokožkou je pomalejší než u inhalace, účinek je však delší a léčivé látky v organismu působí až 9 hodin.
A jaké éterické oleje jsou vhodné pro léčbu nachlazení a chřipky?
- Bazalka levandulová – působí antibakteriálně na dýchací cesty, je vhodná i pro malé děti.
- Borovice – má antibakteriální a antiseptické účinky, usnadňuje dýchání, uvolňuje zahleněné dutiny, mírní suchý kašel, dodává sílu a vitalitu.
- Citron – má antiseptické a dezinfekční účinky, bojuje s infekcí dýchacích cest, posiluje imunitu, snižuje horečku.
- Citronela – má antiseptické a antibakteriální účinky, snižuje horečku, pomáhá při nachlazení, usnadňuje dýchání, uklidňuje a uvolňuje.
- Eukalyptus – jeden z nejúčinnějších éterických olejů pro boj s bolestí v krku, horečkou, infekcí dýchacích a močových cest, má silné protivirové účinky, čistí vzduch.
- Kajeput – posiluje dýchací systém, jedná se o přírodní antibiotikum, bojuje s dýchacími, virovými a imunologickými onemocněními.
- Levandule – Je vhodná při bolestech hlavy, chřipce, dýchacích potížích. Nedoporučuje se používat v prvních 16 týdnech těhotenství.
- Litsea cubeba – slouží jako prevence před nákazou infekčními nemocemi, čistí vzduch, působí antisepticky a antibakteriálně.
- Mateřídouška – působí antibakteriálně, bojuje s nachlazením, záněty dutin, kašlem a bolestmi hlavy.
- Modřín – posiluje při nachlazení, zánětu dutin a horečce, pomáhá rozpouštět hleny, bojuje s dávivým kašlem.
- Pepř – silně prohřívá a posiluje, působí proti infekcím v dýchacím ústrojí, pomáhá při chřipce, nachlazení, únavě a zimomřivosti.
- Rozmarýn – pomáhá při chřipce a nachlazení, posiluje imunitu.
- Smrk – má protiinfekční účinky na dýchací cesty, podporuje pocení, silně čistí vzduch, bojuje s nachlazením.
- Tea trea – posiluje imunitu, působí antibakteriálně a protivirově, pomáhá při bronchitidách a infekcích dýchacích cest.
- Tymián – posiluje imunitu, má antibakteriální a protivirové účinky, ulevuje při nachlazení, vyvolává pocení.
- Vavřín – čistí a dezinfikuje vzduch, mírní kašel a další onemocnění dýchacích cest, dodává energii.
- Yzop – má antibakteriální účinky, pomáhá při nachlazení a kašli, posiluje obranyschopnost organismu.
- Éterické oleje nikdy neužívejte vnitřně!
- Éterické oleje nikdy nepoužívejte v neředěném stavu přímo na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi!
- Před použitím se vždy seznamte s účinky éterických olejů na organismus!
- Éterický olej citron může způsobovat fototoxicitu, proto se po použití 12 hodin neopalujte.
- Éterický olej citronela nepoužíváme v těhotenství a na citlivou a podrážděnou pokožku.
- Éterické oleje eukalyptus a vavřín nejsou vhodné pro děti do 2 let.
- Éterický olej mateřídouška nepoužíváme na hypersenzitivní pokožku.
- Éterický olej rozmarýn není vhodný pro malé děti do 2 let, pro těhotné, epileptiky a lidi trpící vysokým krevním tlakem a horečkou.
- Éterický olej tea tree nepoužíváme v prvním trimestru těhotenství.
- Éterický olej tymián nepoužíváme pro děti do 2 let a těhotné a kojící ženy.
- Éterický olej yzop není vhodný pro těhotné a epileptiky, při vysoké horečce a vysokém krevním tlaku. Užívá se v nízkých dávkách.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.