Jak podpořit funkci žlučníku přírodní cestou | rady a tipy. Žlučník je orgán, který slouží jako rezervoár pro žluč a pomáhá játrům s trávením. Pokud Vás trápí bolesti břicha (nejčastěji v pravém boku), nadýmání či nevolnost, mohl by být příčinou špatně fungující žlučník. Oslabení a poruchy funkce žlučníku mají i mnoho dalších symptomů – od bolestí hlavy k suché pokožce. V následujícím článku se o tomto tématu dozvíte více. Poradíme Vám také, jak podpořit funkci žlučníku přírodní cestou.
Co je potřeba
Viz další kroky
Špatně fungující žlučníku se může projevovat i hořkostí v ústech, nespavostí, pocity horka, závratěmi nebo ztuhlostí šíje.
V první řadě je velmi důležité upravit jídelníček. Vyhýbejte se alkoholu, smaženým a grilovaným pokrmům, tučnému masu a uzeninám, majonéze a potravinám způsobujícím nadýmání. Omezte také bílý cukr a kynuté pečivo. Do stravy naopak zařaďte velké množství zeleniny, nepříliš tučné ryby, drůbeží maso a kvalitní oleje. Není vhodné se přejídat ani držet radikální diety. Jezte a pijte však pravidelně.
A jaké bylinky podporují funkci žlučníku?
- Zeměžluč lékařská – Zeměžluč se žlučníkem souvisí již podle názvu. Užívá se při akutních žlučníkových záchvatech, ale i při dlouhodobém nedostatečném vylučování žluči a při dalších poruchách trávení.
- Řepík lékařský – Řepík je známý zejména svými protizánětlivými a hojivými účinky, léčí však také onemocnění žlučníku a jater a pomáhá také játra detoxikovat a zlepšuje trávení.
- Zemědým lékařský – Tato bylinka podporuje trávení a má příznivý vliv na činnost jater, žlučníku i dalších orgánů trávicí soustavy. V menších dávkách totiž stimuluje tvorbu žluči.
- Smetanka lékařská – Užívání čaje ze smetanky lékařské (ale i konzumace čerstvých listů a stvolů) prospívá nejen játrům, ale také žlučníku, neboť ovlivňuje tvorbu a uvolňování žluči. Konzumace stvolů pak může pomoci rozpustit žlučníkové kameny.
- Pro očistu žlučníku jsou vhodné zejména měsíce březen a září, které jsou s tímto orgánem spjaty.
- Z éterických olejů se pro podporu trávení a funkce žlučníku hodí třeba anýz, hřebíček, kmín nebo hořký pomeranč.
- Správnou činnost žlučníku podpoří také aronie (černý jeřáb).
- Jestliže se Váš stav dlouhodobě nezlepšuje, navštivte samozřejmě svého praktického lékaře.
- Zeměžluč lékařskou užívejte raději ve směsi, její chuť je velmi hořká.
- Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
- Bylinky se nedoporučují užívat dlouhodobě.
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.