Hnojník obecný je houba, která u nás roste od pozdního jara až do pozdního podzimu. Vyskytuje se poměrně hojně, ale většinu lidí odrazuje, že často roste na kompostech. Proto mnohdy netuší, že její nutriční hodnota je mimořádně vysoká, nachází uplatnění v mnoha pokrmech a navíc nabízí velmi pestré léčebné účinky. Dnes si proto představíme její přínosy pro lidské zdraví i možnosti kulinářského uplatnění.
Charakteristika hnojníku obecného
Na hnojník obecný, který se latinsky nazývá coprinus comatus, můžete v období od dubna až do listopadu narazit na mnoha místech, například v zahradách, sadech, parcích, a především na kompostech. Právě odtud pochází jeho název. Dlužno dodat, že jde o houbu, která u nás roste poměrně hojně. Typické pro ni je, že se vyskytuje v trsech. Její vzhled upoutá. Mladé plodnice hnojníku se vyznačují bílým, hrubě šupinatým kloboukem zvonovitého tvaru. Klobouk většinou bývá vysoký 5-10 centimetrů, na šířku měří 3-6 cm. Bílá dužina mladé houby navzdory názvu příjemně chutná i voní.
Jak hnojník využít v kuchyni
V kuchyni patří hnojník obecný mezi velké pochoutky. Podmínkou ale je, že musíte používat pouze mladé plodnice, a to krátce po sběru, dokud mají neotevřený klobouk a vyznačují se bílými nebo narůžovělými lupeny. I mladé houby se totiž začínají velice rychle rozkládat. Výborné jsou mladé hnojníky v omáčkách nebo v polévkách. Ty nejmladší uzavřené plodnice skvěle chutnají i naložené v octě.
Účinky na zdraví
Hnojník obecný se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin. Dále v této houbě najdete také velké množství esenciálních aminokyselin, ze stopových prvků a minerálů nechybí měď, zinek, draslík, hořčík a vápník, dále vitamíny skupiny B (zejména B1a B2) a vitamín C. Její léčebné využití je překvapivě velmi všestranné:
- Dokáže normalizovat hladinu cukru v krvi, tím pádem má velký význam pro diabetiky a také pro obézní osoby a ty, kteří chtějí hubnout a netrpět vlčím hladem.
- Snižuje krevní tlak.
- Pozitivně ovlivňuje i imunitní systém, podporuje aktivitu imunitních buněk.
- Vykazuje antioxidační vlastnosti a zlepšuje rovněž prokrvování organismu.
- Máte-li potíže s trávením, i v takovém případě se vyplatí hnojník vyzkoušet, protože podporuje činnost trávicí soustavy.
- Zároveň napomáhá bránit růstu rakovinných nádorů, což prokazují i některé čínské studie.
- Mezi jeho další plus patří i pomoc při léčbě hemeroidů.
- Typické jsou pro tuto houbu i lehce analgetické účinky, pomáhá proto i při bolestech kloubů.
Hnojník pro léčebné účely
Z hnojníku si můžete některé léčebné přípravky vyrobit i doma.
Například tonikum. Na jeho přípravu potřebujete 3 lžíce houby a 300 ml jablečného octa. Nasekejte houbu na jemné kousky a zalijte jablečným octem. Nechte vše dva týdny louhovat, denně přitom nádobu potřepávejte. Jakmile uplyne tato doba, přeceďte tekutinu a slijte do skleničky, kterou uložíte v ledničce. Každý den po dobu 30 dnů pak užívejte jednu čajovou lžičku tonika, kterou nalijete do sklenice vody.
Případně můžete vyzkoušet ještě jiný domácí recept, a sice hnojníkové kapky. Potřebujete opět tři lžíce hnojníku, na které připadne 300 ml 60 % lihu nebo můžete zvolit i kvalitní destilát. I v tomto případě je třeba houbu nasekat najemno. Potom ji zalijte lihem či destilátem. Vše je nutné nechat louhovat po dobu 14 dnů a během louhování protřepávat. Následně se po přecezení užívá dvakrát denně 25 kapek ve sklenici vody, a to po dobu čtyř týdnů.
Jestliže se ale nechcete pouštět do domácích receptů, potom můžete coprinus čili hnojník užívat ve formě prášku či práškových kapslí s obsahem rozemleté usušené houby. Toto užití se ale hodí spíše jako preventivní opatření. Skutečně silné léčebné účinky poskytne jedině extrakt z hnojníku obecného. Dvojitá extrakce zajistí maximální obsah účinných látek. Extrakt by měl pro správnou účinnost obsahovat minimálně 40 % houbových polysacharidů.
Zajímavosti o Hnojníku
Hnojníků je celá řada, a kromě popisovaného hnojníku obecného jsou ty ostatní nejedlé. Proto je třeba si pečlivě všímat rysů této houby. Typický je pro ni především bílý protáhlý klobouk vejčitého a později zvoncovitého tvaru. Klobouk se také vyznačuje bílými nebo lehce narůžovělými či lehounce nahnědlými šupinami. Roste na třeni válcovitého tvaru, který je bílý, může dorůstat výšky až 20 cm a disponuje kožnatým prstencem. Záměna je možná například s hnojníkem inkoustovým, který ale má klobouk spíše vejčitý a většinou lysý, maximálně má ve středu drobné šupinky a je podélně rýhovaný.
Můžete zkusit hnojník pěstovat třeba i na své zahradě, nebo ideálně na kompostě, pokud ho máte. Výsledek, tedy kvalita plodnice hnojníku, závisí na tom, jaký je substrát, z něhož roste – to berte v úvahu i v případě, že budete hnojník v přírodě sbírat. Nejlepší je z nezasažených lokalit.
Návod obsahuje komerční sdělení.
- K jídlu nebo použití k výrobě domácích léčivých přípravků se hodí pouze mladé plodnice houby, které se vyznačují uzavřeným zvonovitým kloboukem. Starší plodnice totiž tmavnou a stávají se nepoživatelnými.
- Budete-li hnojník konzumovat, rozhodně takové jídlo nezapíjejte alkoholem. Tato kombinace má totiž stejné účinky jako antabus. Vyvolává zvracení.
- Zajímavostí, kterou jste pravděpodobně netušili, je skutečnost, že se hnojník rozmnožuje černou tekutinou, obsahující spory. Tato tekutina kape z klobouku houby přímo do půdy.