Tyhle triky pro pěstování muškátů prostě musíte znát! Výsledkem jsou svěží, barevné a kvetoucí muškáty!

Jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin je pelargónie. V květinářství je možnost zakoupit různé druhy. Už na první pohled nás zaujme svou krásnou, sytou barvou a také velikostí. Aby však muškát v této nádherné podobě vytrval, je potřeba se o něj také patřičně postarat.

Ikdyž je pelargónie svým způsobem rostlinka nenáročná, vyhýbají se jí většinou choroby a snáší i horší podmínky, neznamená to, že ji můžete nechat úplně ladem skladem, bez jakékoliv péče. Trik je v prořezávání rostliny a kdy se k němu uchylujete. Čas je rozhodující.


Jarní prořezávání

1)

To provádíme na konci února, nebo nejpozději do poloviny března. Nevystavujte muškát radikálnímu prostříhávání. Rostlinka pak nemusí mít dostatek síly pro nové květenství. Zastřihujte s citem do požadovaného tvaru.
1

2)

Pokud prořezáváte na jaře, neděste se poté. Muškáty rostou o něco později. Koruna květů však bude bohatá a plná.

3)

Vždy myslete na to, že Vašim úkolem je posílit hlavní stonek.

4)

Tento postup je časově náročný. Musíte být proto trpěliví a vytrvat v péči minimálně rok.
2

Prořezávání pelargonie

1)

Je třeba se vědět, jakou rostlinku vlastně máme. Zda roční, nebo trvalou. Je v tom velký rozdíl, protože u roční se stříhání provádí jen proto, abychom muškátu dodali požadovaný tvar. Trvalku však zastřiháváme dvakrát do roka. A to na jaře a na podzim. Tím se zajistí nejen odstranění zvadlých částí, ale také přispějete ke vzniku velkého počtu nových květenství a prodloužíte podstatně životnost jejich květu.

2)

Typy pelargonie se liší. Některé muškáty rostou do šířky a jiné mají naopak dlouhý stonek. Ořezáváním radikálně tvar neměňte. Můžete tím rostlince zásadně ublížit.
3

3)

Hlavním úkolem prořezávání, je odlehčení. Lehce tedy prostříhejte korunu. Tento počin má blahodárný efekt na provzdušnění. Lépe tak ke kořínkům proniká vlhkost a sluneční paprsky.

4)

Před zastřihováním je nutné nůžky vydezinfikovat antibakteriálním roztokem, horkou vodou, nebo alkoholem. Nezapomínejte také na hnojivo.

4

Podzimní prořezávání

1)

Před zimou je potřeba rostlinku připravit pro nadcházející spánek. Všechny žluté listy, stonky a uvadlé části nemilosrdně odstraňte. Důležitý je přesný čas. Prořezávání se provádí od prosince, do poloviny února. Rostlina je v tomto období velmi slabá.

2)

Stonky v tomto případě nenechávejte přerostlé a zbytečně dlouhé. Zkušení pěstitelé uvádějí, že je dobré se zbavit i nových výhonků, které vznikají v zimě. Rostlince pouze ubírají energii a do léta z nich zřejmě nic nebude.

Sdílejte užitečné tipy pro pěstování muškátů i s Vašimi přáteli! Určitě se jim budou také náramně hodit!

Laisser un commentaire