Zamiokulkas – jedna úžasná pokojová květina, její pěstování zvládne i dítě: Dejte si ji do bytu a bude vás těšit roky!

Pokojová rostlina, která si v posledních letech získává stále větší oblibu a je známá téměř každému. Pokud ji ještě nemáte u vás doma, nejprve vám o ní řekneme trochu víc. Když už jednou máte tuto rostlinu, můžete se z ní těšit donekonečna. její rozmnožování je totiž extrémně jednoduché.

Nejlepší pokojová květina pro zaneprázdněné

Rostlinka je velmi odolná, netrpí téměř žádnými chorobami a nepotřebuje mnoho vláhy . I přes překvapivě nízkému přísunu vody je však ZAMI – jak ji zvykneme domácku nazývat – nádherně zelená aa její lesklé listy zkrášluje naše obydlí.

Pěstování rostlin

Půda – Zamiokulkas preferuje propustnou, výživnou a humózní půdu s mírně kyselým pH (pH 5,5 – 6,5). Spodek květináče by měl obsahovat drenážní vrstvu.

Stojan – Zamiokulkas preferuje polostín. Vlivem nedostatku světla listu zblednou a roztáhnou se. Pokud je poloha příliš sluneční, rostlina začne mít na listech hnědé skvrny. Zamiokulkas se vždy táhne směrem ke slunci, takže čas od času stojí za to otočit květináč, aby byla rostlina rovnoměrná.

Teplota – optimální teplota růstu je 20-25 ° C. Odolává klidně a vyšším teplotám. V zimě je ideální teplota 16-18 ° C. Zima je pro rostlinu obdobím odpočinkem, ale teploty pod 5 ° C jsou smrtící. Také se nedoporučují příliš velké teplotní rozdíly.

Zalévání – Zamiokulkas má rád období sucha a zvládá jejich stejně dobře jako kaktusy či sukulenty. Proto je dobré někdy dát si v zalévání mírnou přestávku. Zalijte rostlinu pouze tehdy, když je substrát vysušený. Je lepší vynechat zálivku, jako rostlinu přelít. Zavlažovací voda by měla mít pokojovou teplotu. A v zimě by se zálivka měla výrazně snížit.

Růst

Zamiokulkas roste poměrně pomalu, ale jeho velikost může být skutečně velká, takže potřebuje určitý prostor. V přírodě, že dosahuje výšky 1 m, každý rok může získat několik nových stopek, které můžete přesadit do samostatných květináčů.

Hnojení – někteří pěstitelé nehnojí vůbec, ale pokud přece tak použijte 1/2 nebo 1/4 dávky vícesložkového hnojiva pro zelené rostliny jednou za měsíc. Příliš intenzivní hnojení je pro rostliny stejně škodlivé jako zalévání a může vést k jejich hnilobě. V zimě nehnojíme.

Přesazování – nejlepší období je na jaře. Mladé rostliny by měly přesazovat každý rok, starší každé 3 až 4 roky. Měli byste být velmi opatrní při malých a tenčích výhoncích, abyste je nepoškodili.

Rozmnožování

Nejjednodušší způsob, jak Zamiokulkas rozmnožovat, je dělením. Rostlina totiž vyrůstá v květináči ve více trsech. Stačí jednotlivé trsy oddělit a prosadit je do samostatných květináčů. Zamiokulkas potřebuje vzdušnější substrát. Smíchejte běžný substrát pro pokojové rostliny s trochou písku a na dno umístěte drenážní vrstvu. Je důležité, aby při zalévání kořeny nestály ve vodě, hrozí totiž riziko, že začnou hnít.

Přirozeným způsobem, jakým se Zamiokukas rozmnožuje, je pomocí listů. Rostlina jednoduše shodí list a ten zakoření v půdě při mateřské rostlině. Můžete to vyzkoušet i vy a to tak, že list zamíchání jednoduše zapíchnete do půdy.

Proč by neměla chybět i ve vašem domě?

Zamiokulkas je v některých kulturách považován za posvátnou rostlinu. lidé věří, že její přítomnost v obydlí přináší štěstí i peníze . V Malajsii vládne přesvědčení, že tato rostlina by neměla chybět v žádné domácnosti a sousedé si rostlinky navzájem rozmnožují tak, aby se dostala do každého domova. I Feng Sui zná Zamiokulkas jako výjimečnou rostlinu, které v místu dodává pozítvnu energii .

Navíc říká se, že smaragdově listy představují nejkrásnější a nejplnější odstín zelené barvy, s jakým se v přírodě můžeme setkat. Proto je Zamiokulkas považován za štědrý dar přírody, který má lidem připomínat její krásu a sílu.

Ačkoliv nemůžeme potvrdit magické vlastnosti této rostliny, jedno je zřejmé – hodí se do každého interiéru a díky nenáročné péči a odolnosti se z ní můžete těšit celé roky. ZAMI se rychle rozrůstá a jednoduše rozmnožuje. Z jedné rostlinky si tedy můžete namnožit tolik dalších rostlinek, kolik jen chcete.

Laisser un commentaire