K nedílné součásti stylového dizajnu vašeho domova patří i dokonalé osvětlení. Mnoho z nás ho přitom podceňuje a nevěnuje mu dostatek pozornosti. Dnes vám dáme tipy, jak se podobných chyb vyvarovat při zařizování vaší ložnice a obývacího pokoje. A také jak z těchto dvou klíčových místností vašeho interiéru pomocí správného osvětlení dokážete vykouzlit oázy pokoje a radosti.
Chyba č. 1: Chybí nám plánování
Při stavbě nebo rekonstrukci bychom měli již od samého začátku myslet na to, co děláme v ložnici a obýváku a kde se při tom nacházíme. Právě z vašich aktivit by mělo vyplývat, jaké světlo do obývacího pokoje či ložnice se bude nejvíce hodit, a jak osvětlení v celém interiéru správně doladit.
Přemýšlejte nad tím, kde nejraději čtete nebo odpočíváte, hrajete si s dětmi, kam při návštěvě usadíte hosty nebo odkud sledujete televizi. To vše by mělo ovlivňovat váš výběr svítidel. Ideální je, pokud ke křeslu na čtení umístíte bodovou lampu, elegantní kusy svítidel položíte na noční stolek k posteli a za televizi třeba nalepíte LED pásky pro úlevu očím.
Chyba č. 2: Opomínáme atmosféru
Osvětlení v našem bytě nebo domě by mělo vždy navozovat příjemnou atmosféru. Nemá svítit pouze z vrchu, aby na něm rysy vaší tváře nevypadaly zbytečně povadle a nepřidávalo vám a vašim návštěvám věk. Ideálně by mělo svítit také ze stran nebo přímo ze země, a to různou intenzitou. Když světlem vykouzlíte skvělou atmosféru, lidé se u vás budou cítit příjemně a budou se rádi vracet.
Chyba č. 3: Nemyslíme na světelné vrstvy
Ať už se jedná o světlo do ložnice nebo do obývacího pokoje, správné „vrstvení“ je asi tím nejdůležitějším momentem při jeho výběru. Měli byste se zaměřit na tři základní vrstvy osvětlení:
- funkční,
- pro zdůraznění detailů,
- všeobecné osvětlení.
Hned na začátku si pořiďte funkční svítidla. Tedy taková, která využíváte pro práci na počítači, čtení nebo třeba luštění křížovek. K nim pak doplňte bodová světla nebo LED pásky pro zdůraznění stylového nábytku, cenného obrazu, dizajnového doplňku či televize. V posledním kroku přidejte všeobecné osvětlení s cílem nasvítit prostory, kam nedosáhnou první dva typy světel. Můžete zvolit třeba krásný dizajnový lustr nebo minimalistická stropní svítidla.
Chyba č. 4: Máme obavy ze změny
Mnoho z nás má problém měnit osvětlení ve svém bytě či domě, když už si na něj jednou zvykneme. Problém je, že na osvětlení si velmi lehce zvykneme i v případě, že celkem nevyhovuje nám nebo dalším členům naší domácnosti. Nad osvětlením nezapomínejte přemýšlet a neustále hledejte taková řešení, která vám budou dokonale vyhovovat. Že stolní lampička dostatečně neosvětluje knihu, kterou právě čtete? Najděte si takovou, která vám dizajnově i funkčně lépe zapadne do interiéru.
Nebojte se občas trochu experimentovat a zkoušet nová a zajímavá řešení osvětlení obýváku i ložnice.
Návod obsahuje komerční sdělení.