Jak válčit s plevelem na zahradě | rady a tipy. Plevel je na zahrádce každopádně nesympatická rostlina, která tam překáží a roste proti naší vůli. Mnohdy pracně s plevelem zápolíme, sotva záhon vyplejeme, za nějaký týden můžeme začít znova. Je mnoho přípravků a prostředků na ničení plevele, žádný je nezničí úplně. Hledejme inspiraci a vyzkoušejme prostředky s nižší toxicitou, takové, které jsou přívětivější k životnímu prostředí.
Co je potřeba
voda, sůl, mulčovací prostředek, fólie, noviny, ocet
Likvidujte plevel octem a solí
Jste už znechuceni vyškrabovat donekonečna vydlážděné cestičky na zahradě nebo na terase a pořád tam vyráží nová tráva a plevel? Postříkejte mezery mezi dlažbou roztokem z octa a soli. Roztok připravíte tak, že smícháte 2 hrnečky octa, čtvrt hrnku soli a několik kapek prostředku na mytí nádobí. Uzavřete víčko a roztok dobře promíchejte a protřepejte. Účinné je také vroucí slanou vodu nalít do mezer nebo štěrbin cestiček. Je nutné dávat pozor, abyste si neničili žádoucí rostliny.
Zadušení plevele fólií nebo novinami
Vyzkoušejte netradiční typ mulče. Namočte několik vrstev novinového papíru naskládaného na sobě a prostřete na plochu, kde se plevelu nejvíc daří. Zakryjte noviny alespoň částečně pilinami, kousky kůry nebo nějakým jiným mulčem. Jakmile se plevel udusí a zajde, odstraňte tento improvizovaný mulč. Stejnou úlohu splní igelitový pytel na odpad. Rozřízněte pytel ve švech, abyste zdvojnásobili velikost a pokryjte zaplevelenou plochu. Igelit můžete posypat taky nějakým mulčovacím materiálem a ponechat takto asi dva týdny, dokud nebude plevel zničen.
Plevel s dlouhým kořenem zničte vodkou
Pod názvem Jedovatec kořenující je plevel, který snad všemu odolává. Kořeny má dlouhé a téměř nezničitelné, protože je většinou přetrhneme. Jděte na toho neřáda s vodkou. Vážně. Udělejte roztok se dvěma lžícemi vodky a dvou šálků obyčejné vody a dejte do rozprašovací lahve. Dehydratační účinky vodky plevel zničí.