I když stále více lidí využívá myčku, dřez je nedílnou součástí kuchyně. Používáme ho mj. na odkládání a osušení nádobí, přípravu pokrmů, mytí ovoce a zeleniny, a navíc může být ozdobou kuchyňské linky. Jak vybrat ten správný?
Celkové provedení
To, kde bude dřez v kuchyni umístěn, a v jakém provedení ho pořídíte, je dobré zvážit při počátečním zařizování kuchyně. Ujasněte si, na co všechno plánujete dřez používat, jak často budete vařit, a kolik Vás v domácnosti žije.
Zatímco na umytí jablka či naplnění konvice stačí jednoduchý dřez, pro časté vaření a mytí nádobí z velkých hostin se hodí spíše pořádný dvoudřez s odkládací plochou (tzv. odkap) a případně ještě s vaničkou určenou na příbory. Pokud si odkap nepřejete, pak zajistěte alespoň dostatek místa kolem dřezu na odkládání věcí.
Elegantní řešení poskytují rohové dřezy, které vyplní jinak prázdný prostor v rohu kuchyňské linky. Nutným předpokladem je ale snadný přístup do tohoto rohu, takže na objemné skříňky nad pracovní plochou zapomeňte.
Hloubka dřezu
Nejmělčí dřezy se od těch nejhlubších liší sice jen o pár centimetrů, ale i tak to výrazně ovlivní komfort používání. Pořádný dřez by měl být hluboký minimálně 19 cm, v opačném případě často voda stříká kolem.
Materiál
Vybírat můžete z nerezu, keramiky, granitu, případně i umělého kamene.
Granit nemá jednoznačně dané složení, ale vždy by se mělo jednat o směs žuly a pryskyřice. Právě kvůli žule se jedná o velmi tvrdý materiál, který však v případě nekvalitního provedení může být náchylný k oděru či k praskání. Pokud se rozhodnete pro granit, kupujte dřez jen u ověřeného výrobce.
Keramika je velmi ceněná pro svou schopnost držet si barvu. Odolává kyselým i zásaditým potravinám a nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Problém ale nastává, když Vám například vyklouzne mokrý hrnec z rukou, keramika se lehce zlomí či naštípne.
Ze všech zmíněných materiálů stále vede nerez, a to díky své univerzálnosti. Hodí se téměř do každé kuchyně a s ničím se kvůli své barvě „netluče“. Patří mezi odolné materiály, ale počítejte s nutností častého čištění, zejména pokud máte tvrdou vodu, jelikož vodní kámen, ale i mastnota budou stále vidět.