Obnovit krásu dřevěného nábytku nebo jiného v domácnosti používaného dřevěného předmětu má většinou za začátku jeden oříšek: odstranění starého nátěru. Navíc v v dřívějších dobách se nátery napodobovaly ušlechtilé materiály, jako je například mramor nebo zlato, což obnovu nátěru značně komplikuje. Dnes je trendem dát spíše na krásu dřeva samotného, a tak se dřevo raději moří. Jak na to? Pár užitečných rad určitě práci se dřevem pomůže.
Co je potřeba
dřevěný předmět se starými barvami
cidlina, nůž, špachtle
denaturovaný líh
odstraňovač starých nátěrů
štětce
hadry (kusy pevné látky)
jemná drátěnka
voda
horkovzdušná pistole
peroxid vodíku, ocet, příp. louh
rukavice gumové
rukavice hadrové
brusné papíry, špalíček dřeva
pilníčky
mořidla
Před zahájením prací nábytek prohlédneme, abychom zjistili jeho opravdový stav a rozsah závad. Podle toho zvolíme, zda starou povrchovou úpravu odstraníme jen lokálně, nebo se pustíme do úpravy kompletní. Máli dřevo i poškozenou vlastní barevnost nebo kresbu různými skvrnami, bude potřeba jej i vybělit.
Nejjednodušším způsobem jak odstranit staré barvy z dřevěného nábytku, je provádět to ručně. Můžeme k tomu použít cidlinu, neboli truhlářskou škrabku. Když se věnujeme truhlařině a opravám dřeva, asi ji již máme. Pokud tomu tak není, a chceme opravit jen jeden nebo pár kusů, použijeme třeba špachtli. Můžeme ji přibrousit, popřípadě použijeme ostrý nůž. Hlavní je postupovat po letech a barvy seškrabovat a ne odřezávat. Tady je výhoda, že lze odstranit barvu jen z jednoho místa, jen musíme počítat s tím, že škrabáním vzniká prohlubeň. Plochu pak lehce zabrousíme a srovnáme do roviny.
Denaturovaný líh se používá jen na malé plochy. Líh nalijeme na hrubou látku nebo jemnou drátěnku a stíráme opět ve směru let. Ošetřené místo poté neutralizujeme vodou, ale opatrně, abychom předmět nenapravitelně nerozmáčeli.
Odstraňovač starých nátěrů zajišťuje již chemický proces, který může zasáhnout zejména měkké dřevo dost hluboko. Odstraňovačů je na trhu několik druhů, většinou ve formě tekutiny nebo lehkého želé. Přípravek naneseme na povrch štětcem nebo látkou, ale když výrobce doporučí něco jiného, budeme poslušni návodu. Změklý nátěr pak seškrábeme, dřevo omyjeme žínkou namočenou do lihu, lehce ho roztíráme. Když předmět vyschne, dřevo lehce přebrousíme.
Při velké vrstvě třeba i různorodých vrstev lze použít horký vzduch. Horkovzdušná pistole dokáže foukat vzduch ohřátý až na 300 °C, který pak v krátké chvilce nátěry odstraní, resp. rozměkne, a pak se dají snadno seškrabat.
Pokud je po odstranění starých nánosů dřevo flekaté nebo příliš tmavé, použijeme na vybělení známý peroxid vodíku, horký ocet nebo louhy. Aplikaci ale musíme provádět v gumových rukavicích a pozor, abychom nepostříkali sebe ani části oblečení. Po skončení práce dřevo omyjeme čistou vodou.
Na moření či nanášení nové povrchové vrstvy je třeba mít dřevo přebroušené, čisté, odmaštěné, i stopy prstů a různé otisky mohou vadit. Při dokončovacích pracích používáme hadrové rukavice.
Broušení provádíme brusným papírem střední hrubosti, který máme nabalený na špalíček dřeva, nebo jiný pevný hranolek. Opět brousíme ve směru let, na závěr ještě přejedeme dřevo jemným brusným papírem. Musíme si dát pozor na ozdobné vyřezávané prvky. Na ně můžeme použít jemné pilníčky a při broušení brusný papír namotaný třeba na pilníček, prst apod., řídíme se podle velikosti oblouku ozdoby.
Pro nejkvalitnější moření bychom měli dřevo natírat nejprve několika vrstvami světlého mořidla, pak postupně tmavším, až dosáhneme požadovaného výsledku. Nové nátěry nanášíme ještě před úplným vyschnutím nátěru předešlého. Pokud nám mořidlo vyschne a zanechá nějaké ostré okraje, fleky apod., je potřeba je hadrem rozetřít až úplně zmizí.
Nátěry, dokud jsou ještě mokré, roztíráme do ztracena k okolnímu povrchu. Používáme k tomu vlhkou látku či štětec. Snažíme se vyvarovat ostrým přechodům. Po vyschnutí poslední vrstvy nátěru předmět vyhladíme látkou do lesku a pak můžeme na povrch nábytku nanášet lak, vosk apod. Pokud budeme mít předmět v suchém prostředí, stačí jen moření. Ale to již necháme na vás.
Videoukázka: Jaký je rozdíl mezi mořením dřeva, voskem a lakem (horší zvuk):