Tito sedláci používají ocet v zahradě způsobem, o jakém se nám ani nesnilo: 21 triků, které ušetří kopec peněz i času!

Když máte svou zahradu nebo zahrádku, určitě si ji užíváte v každém směru. Nebo se o to alespoň snažíte. Co tedy zkazí každou radost všem zahrádkářům? Neustále se vracející plevel, mravenci, atd. V dnešním článku se dozvíte, co spolehlivě pomůže. A nejen proti plevelům.

A stačí Vám úplně obyčejný ocet. Budete velmi mile překvapeni výsledky, kterých lze dosáhnout pomocí obyčejného octa.

Pomůže hortenziím a ostatním kyselomilných rostlinkám

Udržujte rostliny vyžadující kyselou půdu, jako jsou rododendrony, azalky gardénie, šťastné pomocí octa. Jeho účinek je sice dočasný ale rychlý. Smíchejte šálek octa s pěti litry vody a zalijte jí půdu kolem rostlin.

Poškozené dřeviny se dají zachránit

Klejotok věděli naši předkové zlikvidovat a zachránit tak velmi cenné peckoviny v zahradách. Stačí, když postiženou kůru vyříznete a ránu potřete drcenými šalvějový listy , které působí jako dezinfekce. Stejně úspěšně můžete na dezifekciu použít obyčejný ocet.

Vyčistí hliněné květináče

Hliněné květináče získávají časem nepěkný vzhled působením solí, vápníku a minerálů. Dvacet až třicet minutový koupel květináčů v roztoku octa s vodou v poměru 1: 3 (1 díl octa na 3 díly vody) je zbaví všech nevzhledných usazenin.

Odstraní trávy ze stěn, chodníků a dlažeb

Koncentrovaný ocet dokáže vyhubit trávy a mechy prorůstající přes spáry v plotech nebo zámkové dlažbě. Stačí ho párkrát aplikovat rozprašovačem na problematická místa a je po plevelu.

Zbaví vás mravenců

Ocet je velmi efektivní v odpuzování mravenců. Pokud je v zahradě problém s mravenci, roztokem octa a vody v poměru 1: 1 polijte mraveniště případně místa, kde je výskyt mravenců nejintenzivnější. Silná vůně octa totiž nutí mravenců takovým místům se vyhnout.

Odpudí spoustu škůdců a nevítané hosty

Mnohým zvířatům, jako jsou hlodavci, krtci, psi, kočky, králíci, jeleni, se vůně octa hnusí, takže se jí zdaleka vyhýbají. Nepotřebné oblečení odstát v koncentrovaném octě je proto vhodné rozvěsit kolem zahrady, na stromy, koly, případně z nich vytvořit nějaké dekorace, jako např. strašáků. Textil bychom měli pravidelně namočit do octa každých 6-7 dní kvůli lepším výsledkům.

Prodlouží životnost řezaných květin

V roztoku litr vody, 2 polévkové lžíce octa, jedna lžíce cukru, budou květiny déle čerstvé a pěkné.

Zbaví zahradu plevele

Namícháte roztok 3 litrů octa (čím vyšší koncentrace octa tím lépe), šálky soli, polévkové lžíce citronové šťávy a 2 lžic přípravku na nádobí. Roztok zaměníte a rozprašovačem aplikujete na plevele. Snažíte se pokrýt co největší plochu plevele. Do dvou – tří dnů by měly dostavit výsledky našeho ekopostreku.

Poslouží jako insekticidní sprej

Ocet je efektivním řešením pro odstranění nežádoucího hmyzu v zahradě. Octový sprej vytvoříte spojením tří dílů vody s jedním dílem octa a přidáním lžíce prostředku na mytí nádobí. Protřepejte směs, aby se obsah promíchal. Sprejem dávkujte na nežádoucích škůdců.

Odradí ovocné mušky

Zbavte ovocné stromy octomilky pomocí octové návnady. Budete potřebovat šálek vody, půl šálku jablečného octa, 1/4 šálku cukru a polévkovou lžíci melasy. Smíchejte suroviny dohromady a naplňte jím plechovku nebo jinou nádobu. Zavěste ji na postižené místo ovocného stromu a uvidíte, jak je to bude přitahovat. Podobný roztok může být použit i na mouchy.

Zbaví zahradní nářadí rzi

Ocet může být použit i na to, abyste nářadí zbavili rzi. Stačí nářadí namočit do neředěného octa. Necháte ho tam na několik minut, pak jen opláchnete a nářadí je čisté bez rzi.

Působí jako fungicid

Pomocí octa můžete chránit rostliny trpící houbami a plísněmi. Vytvořit fungicidní směs je jednoduché. Stačí povařit dvě lžičky octa s heřmánkovým čajem. Tekutinou naplníte rozprašovat a stříkáte jím postiženy rostliny. Je to bezpečné a ekologické!

zabíjí slimáky

Z mnoha použití octa, je tento nejpopulárnější mezi zahradníky. Jednoduchým způsobem můžete hlemýždě zneškodnit. Stačí smíchat ocet s vodou a směsí postříkat postižená místa v zahradě. Šneci dají vaší zahradě klid.

Velká pomoc pro chovatele slepic

Přidejte slepicím do koupele ocet. Je totiž zdravý pro respirační systém nejen u lidí, ale iu slepic. Odstraňuje hleny a má antibiotické vlastnosti. Octové prostředí navíc spolehlivě vyhubí mikroorganismy v rtů.

Očistěte ním vejce. Stačí ponořit na 10 sekund do teplého octa. Pomáhá to odstraňovat skvrny a uvolňuje nečistoty a špínu

Odstraňte nečistoty z nádob na vodu. Čas od času použijte trochu octa na odstranění minerálů z nádob, z ktorýh slepice pijí. Minerály totiž na sebe vážou nečistoty a to láká bakterie. Slepice jsou tak permanentně vystaveny různým chorobám a spolu s nimi i jejich maso a vejce.

Při čištění kurníku postříkejte bílým octem stěny . To odrazuje roztoči, vši a další hrůzostrašné tvory. Pomáhá také odstraňovat zápach.

Namočte slepicím nohy do octové vody. Pomůže to změkčit mrtvou kůži na nohou a tím odstranit různé plísně.

Ocet uvolňuje špínu z problematických a těžko dostupných oblastí, jako je pletivo, klece a bidýlka. I ty je třeba čas od času dezinfikovat.

Ocet jako kondicionér ve spreji? I slepičí peří bojuje s roztoči, vešmi a podobně. Jednou za dva týdny je dobré slepice postříkat vodou, která obsahuje trochu octa.

Čištění inkubátoru. Pokud máte mláďata v inkubátoru, rozhodně ho třeba čistit. Ocet je skvělým prostředkem k dezinfekci před použitím.

Laisser un commentaire