K pěstování orchidejí pomůže průhledný květináč a dostatek světla

Orchideje jsou jednou z nejprodávanější rostlin a najdete je v obchodech v různých barvách a různých odrůdách, jak vysokých, tak trpasličích.

A protože jsou tyto květiny exotické, náročné a citlivé, měli byste mít na paměti těchto pár tipů a praktických nápadů. Zejména chcete-li, aby orchidej odolala proudu času.

1. Průhledný květináč

Určitě jste viděli v obchodech, že všechny orchideje jsou v průhledných květináčích. Zajímá Vás, proč? Protože kořeny potřebují světlo, aby rostlina rostla harmonicky. Tato rostlina se vyvíjí nad půdou nebo v kůře stromů. Takže po koupi rostliny v obchodě, neměňte květináč! Můžete jej nechat až po dobu 2 let ve stejném květináči. Poté květinu můžete přesunout, ale vždy mějte na paměti, že opět do průhledného květináče.

2. Jak zalévat orchideje

Zálivka by měla být prováděna jednou za 5-7 dní v teplé sezóně (jaro-léto) a asi jednou za 10 dní v chladné sezóně (v zimě). Nejvíce doporučený způsob je ponoření květináče do vody po dobu 5 minut, poté nechte přebytečnou vodu odkapat, jinak riskujete, že kořeny budou hnít.

Tip! Orchideje nemají rádi vodu z vodovodu, takže byste měli používat změkčenou vodu.

Varování! Nikdy nezalívejte rostlinu u kořenů, protože způsobíte hnilobu centrálního kořenu. Vždy zalívejte orchidej přes listy.

3. Světlo je

pro orchideje nezbytné

Ačkoli orchidej je rostlina, která miluje světlo, nikdy ji neumísťujte na přímé slunce. Je dobré dát ji do slunečného pokoje přímo na balkón, pokud světlo slunce přímo nepraží na rostlinu.

4. Hnojení orchidejí

Orchideje v zimě nekvetou, je to doba odpočinku. Pokud chcete, aby orchidej kvetla po celou dobu, i v zimě, doporučujeme použít hnojivo. Hnojení se provádí v září a říjnu a najdete ho jak v květinářství, tak v zahradnictví.

Existuje tuhé hnojivo i kapalné, které je obzvláště vhodné pro orchideje.

Tip! Pokud jste právě přesadili rostlinu do další nádoby, po dobu jednoho měsíce nemáte povoleno ošetření hnojivem.

5. Přesazení rostliny

Orchideje nikdy nepřesazujte, když kvetou a nedoporučuje se to dělat více než jednou za dva roky. V novém květináči můžete dát jen půdu pro orchideje, nikdy univerzální půdu.

Jak na to?

Opatrně uvolněte kořeny z květináče a poté z nich odstraňte nadbytečný substrát. Uschlé a zkažené kořeny je třeba odstranit. Nový plastový květináč, do něhož bude orchidej přesazena, musí být tak velký, aby se do něj vešly 2 nové sazenice.

6. Růst a květenství

Kontrast nočních a denních teplot dělá rostlině dobře a pomáhá jí harmonicky růst. Obecně, druhy orchidejí potřebují teplotu mezi 21 a 29 stupni Celsia během dne a 15-18 stupňů Celsia v noci.

Tip! Pokud žijete v bytě, můžete celý říjen mít orchidej na balkoně. Tímto způsobem bude mít noční teploty kolem 13-14 stupňů, které jsou důležité v procesu kvetení.

Laisser un commentaire