Jedlá soda – zachránce do vaší zahrady: Nejlepší hnojivo pro okurky, rajčata i lilek – stačí půl litru ke každé rostlině, to je vše!

Použití jedlé sody v zahradě je velmi rozmanité. Soda chrání rostliny před škůdci a chorobami a snižuje kyselost půdy. Málokdo ví, že soda na pečení je neškodná pro plodiny, které rostou na zahradě. Může se tedy používat jako pro starší plodící rostliny, tak pro sazenice a také květiny.

Výživa hnojivo pro okurky

Připravme spolu nejjednodušší řešení, díky kterému jsou okurky zelené bez žlutých listů, plodí dlouho a jsou zdravé.

Potřebujeme:

  • 2 polévkové lžíce jedlé sody;
  • 10 l horké vody.

Postup:

1. Přidejte sodu do horké vody a promíchejte. Nechte vychladnout.

2. Nalijte 0,5 l ke kořenu každého keře. Pokud pěstujete okurky na otevřeném terénu, je dobré použít řešení v suchém počasí.

3. Pokud jsou okurky napadené škůdcům, připravte následující roztok: 50 g jedlé sody, 10 l vody a 50 g tekutého pracího mýdla. Smíchejte a proveďte potrek na listy. Zdraví rostlin vyžaduje 3 takové ošetření.

Musíte však pamatovat na to, že nesmíte používat nadměrné množství sody na pečení. Příliš koncentrovaný roztok způsobí, že okurky přestanou přinášet plody.

Roztok sody na pečení se během sezóny používá třikrát. Jedlá soda zvyšuje a prodlužuje období plození, bojuje proti škůdcům, plísním a různému hmyzu, například mšicím, a zlepšuje chuťové vlastnosti zeleniny (okurky, rajčata, lilek).

Další využití jedlé sody v zahradě

Soda lze snadno koupit v každém obchodě s potravinami. Rozsah jejího provádění je velmi široký: může pomoci v téměř každé situaci.

Životabudič pro vaše rostliny

Ve dvou litrech vlažné vody rozmíchejte 1 lžíci jedlé sody. Touto směsí zalijeme jednou za čas rostliny jako plamínek, stračka nebo hřebíček. Pro tyto rostliny je směs sody a vody doslova životabudičem.

Pomůže hroznu

Častým problémem pěstitelů je šedá hniloba. Zde pomůže soda. Během zrání bobulí postříkejte révu tímto roztokem: rozpusťte 75 g sody v 10 litrech vody. Rostlina se nejen uzdraví, ale zvýší se i obsah cukru v bobulích. S podobným řešením můžete sprejovat i ovocné stromy a bojovat tak proti listovým housenkám.

Na angrešt a rybíz

Angreštu a rybízu pomůžete od chorob a plísní tímto řešením: 1 polévková lžíce sody, 1 tableta aspirinu, 1 lžička jakéhokoliv nastrouhaného tuhého nebo tekutého mýdla, 1 polévková lžíce rostlinného oleje, 4,5 litru vody.

Okurky

Okurky vám také poděkují za pomoc jedlé sody. Často listy i mladých okurek žloutnou a plody se přestanou správně rozvíjet. Toto není předčasné vadnutí, ale znak nemoci. Připravte roztok: 1 polévková lžíce sody zředěné v 10 litrech vody. Nastříkejte na okurky a zabráníte tomuto jevu.

Zlikviduje padlí

Soda je také soupeřem proti padlí, která často útočí na zelí. Jednu lžičku sody rozpusťte v litru teplé vody a postříkejte roztokem rostliny. Můžete to udělat každé tři týdny na prevenci, zelenině to neuškodí, právě naopak.

Pokud housenky napadnout zelí, posypeme zelné listy suchým práškem sody. Larvy okamžitě odstraní.

Existuje ještě jeden osvědčený způsob, kterým se zelí může zlepšit – valeriana. V 3 litrech vody naložte kozlík lékařskou a přidejte 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla. Tento roztok by měl nastříkat na plody, na které si dělají zálusk škůdci.

Měsíc před sklizní hlávek na skladování je výbornou řadou postříkat hlávky roztokem amoniaku – (40 ml) zředěná v 5 litrovém kbelíku s vodou a přidejte několik polévkových lžic tekutého mýdla. Takto postříkána zelí se bude méně kazit, budete ji moci skladovat mnohem déle.

Pro krásné muškáty

Muškáty i begónie potřebují zásadité pH půdy. Právě proto jim prospěje zálivka s obsahem jedlé sody. Ta vytvoří v půdě ideální podmínky pro pěstování těchto okrasných rostlin. Zálivku s obsahem sody aplikujte na půdu kolem rostlin.

Proti slimákům a mravencům

Pokud budete na jaře a v létě řešit problém s otravnými slimáky a mravenci, které ničí vaši úrodu, tento trik si rozhodně zapamatujte. Kolem záhonů rozprašte jedlou sodu. Vytvoříte tak přirozenou bariéru, přes kterou škůdci neprojdou. Případně můžete šneky sodou přímo posypat. Soda je okamžitě vysuší.

Jednoduchý test půdy

Pokud chcete zjistit, zda máte v zahradě kyselou půdu, použijte jednoduchý test se sodou. Půdu mírně zavlažte vodou a posypte sodou. Pokud uvidíte, že půda “bublinky”, je to znakem, že je kyselá.

Zbaví rostliny plísní

Vyrobte si jednoduchý domácí fungicid. Je to skutečně jednoduché, potřebujete jen vodu (3litre) a jedlou sodu (4 lžíce). Smíchejte a aplikujte pomocí rozprašovače na postižená místa.

Výživa pro růže

Jedlá soda zajistí výživu pro vaše růže. Smíchejte 1 lžíci jedlé sody s ½ lžíce amoniaku a 1 lžící soli. Tuto směs rozmícháme v 3 litrech vody. Tímto roztokem zaléváme růže 1 x za 14 dní. Budou růst a kvést do krásy

Zatočí s plevelem

Otravuje vás plevel, která přerůstá přes chodník či zámkovou dlažbu? Spolehlivě ji spálíte pomocí jedlé sody. Smíchejte 3-4 lžíce jedlé sody s jedním litrem vody a aplikujte přímo na plevel na chodníku. Nedoporučujeme tímto způsobem likvidovat plevel v záhonu, můžete totiž poškodit i vaše rostliny.

Rajčata budou sladší

Pokud chcete, aby vaše měli vaše rajčata sladší chuť, posypte půdu kolem rajčat sodou. Jejich chuť bude lepší.

Květiny ve váze vydrží déle

Dostali jste řezané květiny a chcete, aby vydržely co nejdéle: Do vázy s vodou nasypte ½ lžičky jedlé sody. Květy vydrží v perfektním stavu mnohem déle.

Laisser un commentaire