Jak opravit a srovnat nohy židlí a stolů

12. Srpen 2014

Pokud se začne stůl nebo židle houpat z nohy na nohu i na rovné ploše, je třeba nejprve zjistit příčinu této nesrovnalosti. Na spodní část nohy kuchyňského stolu nebo židle může být zaražený obyčejný připínáček, přilepená nečistota či zaschlý zbytek jídla. Odstranění « závady » je hračka. Na nesrovnalost způsobenou třeba dlouhodobou zátěží na jednu nohu si ale přichystejte už nářadí a šikovné ruce.

1

Trápí vás kývání židle nebo stolu u nového kusu nábytku? Reklamujte jej. Záruka se však nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním. U nábytku prodávaného se slevou se záruka nevztahuje jen na vady, pro které byla nižší cena sjednána. I když jste koupili nový kus nábytku, před jeho reklamací se přesvědčte, že kývaní stolu nebo židle není způsoben nerovnou podlahou, zvlněným linoleem v kuchyni nebo zbytkem jídla na noze.

2

Pokud se vada projeví u staršího stolu nebo židle, tedy že na nábytek se již nevztahuje záruka, přikročíme k opravě svépomocí, u vzácnějších kousků nábytku povoláme řemeslníka.

K nápravě přikročíme dvěma způsoby:
– buď zkrátíme tři delší nohy
– nebo prodloužíme dřevěnou podložkou kratší nohu

V prvním případě postupujeme tak, že židli nebo stůl postavíme na rovnou plochu a metrem nebo pravítkem změříme rozdíl mezi kratší nohou a podlahou. Následně zkrátíme jemnou pilkou, dlátem či pilníkem o rozdíl délek tři zbývající nohy. Ke zkrácení můžeme použít podle potřeby a naměřeného rozdílu i vibrační brusku nebo přímočarou elektrickou pilku. Abychom dosáhli dokonalé rovnováhy nábytku, poslední milimetr raději zabrousíme než uřežeme.

Ve druhém případě chybějící část nohy vyrobíme z kousku dřeva. Sílu, resp. výšku zvolíme raději o málo větší. Podložku pak přiklížíme nebo přilepíme ke kratší noze, upevníme pomocí svěrky nebo židli či stůl postavený na rovné podlaze zatížíme. Po vytvrdnutí pojidla zbrousíme do požadovaného tvaru a výšky.

3

Může se stát, že noha židle nebo stolu se zlomila. Příčinu hledejme v nešetrném zacházení, ale i v červotočích. Nohu je pak potřeba nahradit celou. Červotoč ale mohl napadnout celý kus nábytku. Proto nábytek prohlédneme a zjistíme rozsah poškození.

Poškozená část se odřízne a nahradí kusem ze stejného případně podobného dřeva. Pro lepší dojem je dobré snažit se o dodržení kresby let, aby nová část navazovala na původní dřevo. Rozměr nové části by měl být opět o milimetr větší. Ve spoji se vyvrtají dírky pro kolíčky, pak se spoje zklíží nebo slepí a upevní či zatíží. Po vytrdnutí se již jen zabrousí do požadovaného tvaru a případně nalakují a je hotovo.

Laisser un commentaire