Jak uvařit opravdu dobrou křenovou omáčku | recept

Recept na dobrou křenovou omáčku. Křenovou omáčku máme většinou zařazenu mezi nevalná jídla školních a závodních kuchyní. Křenová omáčka ale může být velkou pochoutkou – když si ji připravíme poctivě. Omáčka z křenu je rychlá, zdravá, chutná, a i přes použité dražší ingredience je ve výsledku levná. Přinášíme recept a návod, jak uvařit tu nejchutnější domácí křenovou omáčku, jakou jste kdy jedli.

Co je potřeba

  • křen čerstvý nebo konzervovaný
  • smetana
  • máslo
  • mouka
  • hovězí vývar nebo voda
  • sůl
  • cukr
  • citronová šťáva
1

Že může být křenová omáčka svátečním jídlem, dokládají vzpomínky rodiny Čapkových – jejich „Káček“ si smetanovou křenovou omáčku přál (a dostal) k slavnostnímu obědu po své promoci. Bohužel mnoho lidí si pod pojmem křenová omáčka vybaví spíše bělavé „cosi“ bez chuti a zápachu, kterým bývaly zmáčeny knedlíky ve školní jídelně. My si uvaříme takovou křenovou omáčku, na kterou bychom mohli pozvat i spisovatele Karla Čapka.

2

Na křenovou omáčku budeme potřebovat máslo, mouku, hovězí vývar (nebo vodu), smetanu, čerstvý nebo konzervovaný křen, sůl, cukr a citronovou šťávu. Žádné jiné koření či kořenící přípravky nebudeme do křenové omáčky přidávat. Proto je křenová omáčka vhodná i pro děti a pro lidi s choulostivým zažíváním.

3

Na dvou lžicích másla nebo rostlinného másla opražíme tři lžíce hladké mouky. Jestliže nemáme hladkou mouku, je možno použít i mouku polohrubou. Někdo má dokonce radši, když má omáčka mírnou „texturu“, kterou jí polohrubá mouka dodá. Z másla a jíšky připravíme zlatou voňavou jíšku.

4

Jíšku zalijeme hovězím vývarem (půl až tři čtvrtě litru). Protože v některých rodinách mají rádi křenovou omáčku k vařenému přednímu hovězímu (už zmiňovaný Čapek si přál „pěkný kousek hovězího žebra“), neměla by být o hovězí vývar při vaření křenové omáčky nouze. Jestliže nevaříme hovězí a vývar nemáme, zalijeme jíšku vodou.

5

Vzniklou bešamelovou omáčku důkladně provaříme (asi deset minut). Neměly by v ní být hrudky jíšky. Pak přilijeme kelímek poctivé sladké smetany (tak zvaně ke šlehání), přivedeme k varu a zkorigujeme hustotu: když je omáčka řídká, zahustíme je ještě lžicí mouky rozkvedlané v troše vody nebo mléka. Příliš hustou omáčku trochu zředíme (vývarem, vodou, mlékem). Přidáme tři vrchovaté lžíce strouhaného čerstvého nebo konzervovaného křenu a necháme „překulit“ varem.

6

Odstavíme z plotýnky a dochutíme solí, cukrem, citronovou šťávou nebo octem (přidáváme po lžičkách, aby se nám « neutrhla ruka »). Doladíme do příjemné mírně sladkokyselé chuti. Dochucování provádíme mimo plotýnku proto, že když přidáme do omáčky cukr, hrozí nevratné připálení. Křenovou omáčku podáváme k vařenému hovězímu masu, k vařenému uzenému nebo s kouskem tepelně upravené dobré šunky. Kdo nemá rád maso, pochutná si na křenové máčce s vařeným vejcem. Jako tradiční přílohu podáváme houskový nebo karlovarský knedlík, varianta s vařeným vejcem chutná i s bramborem.

– Jestliže máme rádi křenovou chuť, můžeme množství přidaného křenu v křenové omáčce zvýšit. – Místo jedné sladké šlehačky můžeme použít zakysanou smetanu (jednu až dvě). Výsledek bude « nabřesklejší ».

Laisser un commentaire