Jak používat pohanku k léčebným účelům

07. Únor 2020

Pohanka se navrací na české talíře, ale co je rovněž důležité – i na česká pole. Plochy narůžověle kvetoucí rostlinky lze tu a tam vidět v podhorských oblastech severní Moravy. Právě v této oblasti pohanka dříve bývala důležitou komoditou a základní surovinou pro denní přípravu stravy. Dnes pohanka povýšila, stala se „nadstavbou“ pro zdravý a racionální jídelníček. Jídla z pohanky jsou doporučována jako prevence nebo doplněk při mnoha onemocněních. Jak využívat pohanku k léčebným účelům?

1

Jak pohanku poznáme? Pohanka patří mezi rdesnovité rostliny, a tak známý plevel rdesno ptačí bude asi první, co nám pohanka při zběžném pohledu připomene. Má podobně načervenalé až červené stonky, křehké zelené srdčité nebo vejčité listy, ale hrozen květenství je kratší a bohatší než u jiných rdesen. Pohanka se dříve pěstovala především v podhorských krajích (Valašsko, Nízký Jeseník). Po dlouhém útlumu zejména v době socialistického zemědělství se pohanka v čím dál hojnější míře vrací na pole „osvícených“ hospodářů. V současné době se pěstuje i v nížinách, například v Polabí. Pohankové pole je zjara „podezřele“ holé: pohanka je náchylná k namrznutí, proto bývá seta až v květnu. Kvete v červenci a v srpnu. Pole s pohankou je nepřehlédnutelné – bílé až růžové pole „ozvučené“ včelami působí malebně a atraktivně.

2

Proč je pohanka zdravá? Pohankové semeno obsahuje: rutin (vitamin P patřící do skupiny bioflavonoidů), vitamin B1 (thiamin), vitamín B2 (riboflavin), vitamin B3 (niacin), vitamín C a E, selen, zinek, měď, cholin, válník, železo, hořčík, fosfor, draslík, mangan, aminokyseliny (isoleucin, leucin, valin, methionin, cystein, phenylalanin, tyrosin, threonin, tryptophan, lysin, histidin, arginin). Pro zažívání je příznivý vysoký obsah vlákniny v pohance.

3

Pohankový med. Pohanka je zdravotně přínosná již v době květu. Je bohatá na nektar, a tak včelaři ke kvetoucímu lánu přemisťují mobilní úly. Pohankový med sice není nijak zvlášť lahodný (med vždy voní po květu, na kterém se včela „pásla“, a pohanka je trochu osobitě cítit), zato je ceněn pro vysoký obsah vitaminů a minerálních látek. Měl by být přidáván až do zchladlejšího čaje, aby neztrácel zdravotní význam. Včelaři rovněž doporučují přidávat pohankový med do pečiva. Pečením se sice blahodárné účinky pohankového medu oslabí, ale pečivo prý bude dlouhou dobu vláčné.

4

Pohankové semeno. Pohanka se z hlediska kuchyňského zpracování sice počítá mezi obilniny, ale rodově mezi obilí nepatří. Její semena nejsou zrna, ale trojboké nažky. Proto je někdy pohanka řazena mezi tak zvané pseudoobilniny. Semena pohanky je třeba loupat. To se děje dvojí cestou: mechanicky nebo působením tepla. Druhý způsob se provádí zejména na Ukrajině (či v jiných státech bývalého Sovětského svazu). Je méně šetrný – teplo zničí některé obsažené látky. Navíc tato úprava zdůrazní někomu ne práve příjemnou vůni. Na pohled jsou nažky tmavě hnědé. Mechanické loupání v tradičních mlýnech je šetrné, v semenu zůstanou všechny důležité a zdraví prospěšné látky.

5

Pohankové polštáře. Polštáře plněné pohankovými slupkami (odpadem vzniklým při loupání pohanky) patří k domácím relaxačním pomůckám. Jsou vhodné jako menší polštářek na spaní („pod ucho“), protože se neslehnou a dobře drží tvar, který se člověku jeví jako pohodlný, ale zároveň nejsou tvrdé. Jemné přesýpání náplně je vnímáno jako příjmné (pocitově i sluchově). Pohankové polštáře mají termoregulační schopnost: nahřáté poslouží jako teplý obklad, vychlazené (třeba i v mrazáku) ochladí bolavou hlavu nebo pálící chodidla. Pohankové polštáře obvykle doře snášejí i alergici (nejsou-li alergičtí právě na pohanku). Pohankové polštáře jsou častokrát nabízeny v povlacích, které mají naznačovat jakési „esoterično“. To je samozřejmě jen obchodní trik. Mnohem důelžitější je, aby se prodádající prokázal (nebo při nákupu v e-shopu zaslal se zbožím) potvrzením o zdravotní hygienické nezávadnosti výrobku („prohlášení o shodě“).

6

Zdravotní, léčebné nebo podpůrné účinky pohanky:

  • Posílení imunity: Zajistí obsažený zinek a vitamin C
  • Regenerace jaterních buněk: pomáhá v pohance obsažený cholin (uvádí se, že pohanka napraví i játra poničená alkoholem).
  • Nemoci z nachlazení, chřipky: Nemocným se doporučují pohanková jídla pro posílení organismu.
  • Opary: Pohanka je doporučovaným potravinovým doplňkem jako prevence trvoření oparů.
  • Nervová soustava: Cholin se podílí na tvorbě acetylcholinu, který přenáší nervové impulsy do mozku.
  • Hemoroidy: Látky obsažené v pohance posilují vazivové tkáně a ulevují při hemoroidech.
  • Potence a libido: Častou konzumazí pohanky se údajně zvedne i sexuální apetence.
  • Artritida a revmatismus: Pohanka má preventivní účinky proti onemocnění kloubů.
  • Krvácení: Pohanku by měli konzumovat lidé trpící na časté krvácení z dásní nebo z nosu.
  • Nesnášenlivost lepku: Pohanka je jedním z pilířů bezlepkové diety. Pohanková mouka dobře slouží k přípravě bezlepkového pečiva i cukroví.
  • Střevní peristaltika: Usnadňuje přirozené vyměšování, je vhodná pro lidi trpící dlouhodobou zácpou.
  • Krevní tlak: Pohanka alespoň dvakrát týdně by měla být na jídelníčku lidí, kteří mají krevní tlak mimo normu, a to vysoký i nízký. Pohanka má příznivý vliv na normalizaci krevního tlaku.
  • Vysoký choresterol: Pohanka napomáhá odbourávání choresterolu z cévních stěn.
  • Křečové žíly a žilní problémy: Příznivé účinky při léčeních žilních chorob jsou nejčastěji uváděné klady pohanky. Je třeba mít na vědomí, že onemocnění žil patří k závažných chorobám, které by měl mít pod kontrolou lékař a sebevětší pojídání pohanky je nemůže vyléčit, pakliže jsou již rozvinuté.

Pohanka je doporučována jako potravinový doplněk při léčbě různých chorob. Významné účinky jsou pohance připisovány zejména v problematice žilních nemocí. Někteří lékaři ovšem upozorňují na fakt, že kdyby byla pohanka tak „zázračná“, jak se z některých publikovaných názorů jeví, již dávno by se jí zabýval farmaceutický průmysl, který by začal vyrábět koncentrované pohankové preparáty. Pohanka je zdravá, ale není „všelékem“. Proto je její konzumace doporučována jako zdraví prospívající, nikoliv jako léčivá.

Laisser un commentaire