Zrušení trvalého pobytu krok za krokem. Místo trvalého pobytu je místo, které si občan České republiky zvolil např. v místě, kde má rodinu, práci, kde bydlí. Trvalý pobyt přitom může mít nahlášen pouze v nemovitosti, která je způsobilá k bydlení, a každý občan může mít pouze jednu adresu trvalého pobytu, přičemž ta se nemusí shodovat s místem jeho skutečného pobytu. Pokud chcete pomoci třeba svému kamarádovi a dovolit mu, aby si nahlásil trvalý pobyt do vašeho bytu či domu, vždy toto rozhodnutí řádně zvažte. Trvalý pobyt má sice jen evidenční charakter, a to zejména pro potřeby státu, ale tento údaj je např. důležitý také pro exekutory. A to může být kámen úrazu.
Pokud chcete někomu zrušit pobyt ve vaší nemovitosti například právě ze strachu z neoprávněné exekuce, musíte na místně příslušný obecní nebo městský úřad podle místa rušeného trvalého pobytu podat žádost o zrušení údaje trvalého pobytu této osobě.
Tato žádost o zrušení trvalého pobytu podle zákona o evidenci obyvatel musí obsahovat identifikaci žadatele (jméno a příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu), identifikaci osoby, které se má zrušit trvalý pobyt (tedy odhlašované osoby), vymezení vztahu žadatele k odhlašované osobě a důvod k podání žádosti o zrušení trvalého pobytu.
Žádost o zrušení trvalého pobytu nemůže nikdy podat člověk sám na sebe, ale musí ji podat oprávněná osoba, kterou je nájemce nebo vlastník nemovitosti, kde má dotčená osoba hlášené trvalé bydliště.
Zároveň musíte při podání žádosti o zrušení trvalého pobytu doložit příslušnými dokumenty fakt, že jste oprávněnou osobou – např. výpisem z katastru nemovitostí, originálem nebo ověřenou kopií kupní nebo nájemní smlouvy apod. Dále dokládáte, že osoba již nemá právo k objektu, jehož adresa je uvedena jako adresa trvalého pobytu, k čemuž poslouží třeba originál nebo ověřená kopie kupní smlouvy nebo výpovědi nájemní smlouvy apod. V poslední řadě je potřeba dokázat, že tato osoba již danou nemovitost neužívá, k čemuž je nejvhodnější navrhnout svědka z řad spolubydlících či sousedů.
O zrušení trvalého pobytu příslušný úřad rozhodne do 30 dnů (v případě, kdy je nutné např. místní šetření do 60 dnů) od podání návrhu. Za podání žádosti o zrušení trvalého pobytu není třeba zaplatit žádný správní poplatek.