Jak zpracovat kopr | rady a tipy. Kopr vonný je známá aromatická bylinka používaná zejména při zavařování okurek nebo k přípravě kulajdy či koprové omáčky. Její využití však může být pestřejší. Pokud Vám kopr roste na zahradě a nevíte si rady, jak jej zpracovat, následující tipy jsou určeny právě pro Vás.
Co je potřeba
Viz další kroky
Kopr vonný je jednoletá rostlina, jež se dá snadno vypěstovat na záhoně i v truhlíku na terase či za oknem. Má také mnohé léčivé účinky, mimo jiné třeba usnadňuje trávení a podporuje laktaci. Z kopru se využívá jeho nať, kterou je možné sklízet, dokud rostlina nevykvete. Květy se pak používají zejména při nakládání okurek a dalších druhů zeleniny.
Koprovou nať o výšce 15 – 20 cm je možné nasušit do zásoby. Sušíme ji ve stínu nejlépe zavěšenou ve svazcích. Následně ji rukama rozemneme a přesypeme do vhodné uzavíratelné nádoby.
Kopr můžete také zamrazit, naložit do octa, soli či oleje.
Nakládání do octa i oleje je podobné – listy (přidejte ale klidně i květy a semena) nakrájíme, nasypeme do uzavíratelné lahve či sklenice, zalijeme kvalitním octem či olejem a necháme na teplém a slunečném místě zhruba 2 týdny macerovat. Poté tekutinu přecedíme přes plátýnko a přelijeme do čistých skleniček.
Při nakládání do soli postupujte následujícím způsobem: Koprovou nať nasekejte najemno, smíchejte ji se solí v poměru 3:1 a nechte chvíli odstát, dokud nepustí šťávu. Poté ji napěchujte do skleniček, zasypte opět solí a skleničky zavíčkujte. Skladujte je v ledničce nebo na jiném chladném a tmavém místě.
Semena kopru se dají využít jako koření, ale i k léčebným účelům. Nejčastěji se z nich připravuje čaj nebo tinktura.
- Pokud si chcete užívat čerstvé nati kopru po celé léto, je vhodné jej průběžně vysévat zhruba každé 3 týdny.
- Kopr je velmi vhodný i pro těhotné a kojící ženy a malé děti.