Jak zpracovat hložinky | recepty

Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro Vás několik tipů. Hložinky sice neobsahují tolik léčivých látek jako květy hlohu, přesto jsou však velmi zdravé. V našem článku Vám poradíme, co si z hložinek vyrobit.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Hložinky dozrávají během září a října, právě je tedy vhodný čas na jejich sběr. Sbíráme pouze dozrálé, sytě červené plody, které nejsou poškozené a červivé.

2

Plody hlohu obsahují vitamíny B a C, karoteny a další látky. Léčivé látky hložinek zlepšují průchodnost cév a tepen, slouží tedy i jako prevence proti infarktu a rekonvalescence po něm. Hloh zlepšuje celkové prokrvení organismu, stimuluje srdce, funguje jako prevence a léčba anginy pectoris, pomáhá při srdeční slabosti a arytmii. Slouží také jako regulátor krevního tlaku – vysoký snižuje, nízký zvyšuje. Hložinky mají také uklidňující účinky (pomáhají při stresu a nespavosti). Bojují s nepříjemnými stavy v období menopauzy. Výsledků dosáhnete až po delším užívání hlohu, proto neztrácejte trpělivost.

3

A jak hložinky zpracovat a využít?

  • Čaj z hložinek – použijeme 2 lžíce hložinek, které zalijeme 1/2 litrem vody a 10 minut povaříme. Čaj pijeme vlažný 2x denně. Působí i proti ledvinovým kamenům.
4
  • Hložinková „medoláda“ k rychlé spotřebě – na 500 g omytých hložinek použijeme zhruba 150 – 200 g třtinového cukru, hložinky s cukrem promícháme a rozmixujeme ponorným mixérem. Poté hmotu přepasírujeme přes síto, přidáme 2 lžíce kakaa a 3 lžíce medu. Medoládu dobře promícháme nebo rozmixujeme.
5

Hložinkovou « medoládu » můžete použít třeba na potření palačinek nebo vaflí místo džemu či nutely. Hložinkovou medoládu uchováváme v lednici v uzavíratelné sklenici a co nejrychleji ji spotřebujeme.

6
  • Pokud uděláme medoládu z většího množství, můžeme semínka a slupky, které nám zbyly v sítu po přepasírování, použít pro přípravu hložinkového likéru. Stačí proslazená semínka zalít kvalitním alkoholem, např. vodkou či slivovicí. Necháme je takto macerovat asi měsíc při pokojové teplotě, poté tekutinu přecedíme. Likér užíváme jako lék.
7
  • Menší zbytky semínek a slupek můžete použít místo pečeného čaje. Přisypte do nich špetku skořice, přilijte trochu citronové šťávy a skladujte v lednici v uzavíratelné skleničce. Stačí zalít zhruba lžičku směsi 250 ml vroucí vody, nechat 10 – 15 minut louhovat a přecedit.
8
  • Hložinková tinktura – Čerstvě natrhané hložinky omyjeme, osušíme nakrájíme na malé kousky, které vložíme do uzavíratelné sklenice, zalijeme je alkoholem (vodkou či slivovicí). Hložinky necháme macerovat zhruba měsíc, každý den obsahem protřepáváme. Poté je přecedíme přes plátýnko a tinkturu přelijeme do čisté uzavíratelné lahve. Užíváme 3x denně 20 – 30 kapek tinktury.
  • Hložinky se doporučují užívat na posílení srdce a krevního oběhu. O jejich užití se však vždy raději poraďte se svým lékařem, obzvláště v případě, že berete pravidelně léky na srdce či krevní tlak!
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči!
  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Laisser un commentaire