Jak využít šišky ke tvoření dekorací

Jak využít šišky ke tvoření dekorací | rady a tipy. Tvořením dekorací z přírodnin příjemně vyplníte čas strávený s dětmi v případě nepříznivého počasí. Ideálním materiálem jsou šišky – je jich v lese mnoho, nic nestojí a ještě si užijete hezkou vycházku v přírodě při jejich sběru. V následujících bodech uvádím malý zlomek toho, co se ze šišek dá vyrobit. Nechejte se inspirovat.

Co je potřeba

  • šišky
  • barvy
  • kleště
  • lepidlo
  • Savo
  • korálky
1

Sběr a příprava šišek

Šišky v lese sbírejte hezky rostlé a ne moc staré. Stáří jde poznat podle barvy – „čerstvě“ spadlé šišky jsou světlejší než ty, které leží na zemi delší dobu. Sbírejte šišky různých jehličnanů a různě velké. V jedlových lesích můžete sebrat šupiny ze šišek na zemi, jedlové šišky se rozpadají už na stromě. Ušetříte si práci s jejich oddělováním. Na detaily, třeba oči zvířátek, se hodí drobounké šištičky zeravu. Šišky, pokud z nich hodláte vyrábět dekorace do interiéru, před tvořením „upečte“ v troubě na plechu s papírem na pečení při teplotě 160 °C. Tímto způsobem se zbavíte případných škůdců. Po hodině strávené v troubě budou šišky krásně rozevřené, nečistoty vypadají a se šiškami se bude hezky pracovat. 

2

Kytičky ze šišek

Na kytičky budete potřebovat smrkové nebo borovicové šišky, kleště, barvy na dřevo nebo Savo. Smrkovou šišku nastříhejte třeba nůžkami na větve. Šišky jsou tvrdé a nejde to tak snadno, jak některá videa ukazují. Rozhodně to není práce pro děti. Pak kleštičkami z plochými čelistmi odstraňujte jednotlivé šupiny tak, aby vznikla květina. Dřevěné kytičky můžete nastříkat barvou na dřevo ve spreji nebo pomalovat temperami či fixou. Některé kytičky můžete nechat přírodní. Namočíte-li je na 2 dny do neředěného Sava, částečně se vybělí. V Savu (ve vlhku obecně) se šišky uzavřou, po usušení se znovu rozvinou. Po vyjmutí ze Sava je důkladně omyjte ve vodě a nechte pořádně vyschnout. Jiný typ kytiček vyrobíte z borových šišek. Upravte je tak, aby zůstala jen základna, tu pak nastříkejte barvou. Tyto kytičky jsou hezky barevné. Přírodní nebo vybělené Savem tak nevyniknou.

3

Kytičky můžete mít připravené v zásobě a vyrobit si z nich třeba zápichy do pokojových zelených nekvetoucích rostlin. Můžete jimi dekorovat plechovky, které pak slouží jako stojánek na tužky. Lze z nich vytvořit obrázek, ozdobu na stromeček nebo je tavnou pistolí připevnit na kolíček a ten přichytit na hezky tvarovanou větvičku do vázy. Určitě přijdete na mnoho jiných způsobů využití.

4

Využití šupin ze šišek

Z jednotlivých šupin a modelovací hmoty se dají vyrábět třeba zvířátka. Dobře a snadno jde udělat ježek, ryba nebo sova. Lepením a skládáním si můžete udělat přírodní šperky, hlavně brože. V kombinaci s jinými přírodninami – např. kaštany, žaludy, peříčky a bukvicemi děti s fantazií zhotovují mnoho figurek zvířat i panáčků.

5

Vánoční dekorace ze šišek

Velké šišky jsou hezkou dekorací na vánoční stůl. Stačí nalepit korálky a špičky natřít bílou barvou. Celou šišku pak stačí postavit nebo nalepit na kolečko ze silnější větve. Jestliže seříznete vršek šišky, můžete ji pak použít jako stojánek na čajovou svíčku. Z malých borových šišek natřených nazeleno a přilepených ke korkové zátce se zase dělají hezké jmenovky na vánoční stůl. Jako ozdoby přilepte lepidlem barevné korálky.

6

Věnec ze šišek

A jako poslední inspiraci uvádím věnec ze šišek. Na obrázku je věnec ze šišek modřínu, zdobený skleněnými korálky. Šišky jsou přilepené na hotový základ z polystyrénu a přestříkané bílou barvou ve spreji, která má navodit iluzi sněhového poprašku.

Laisser un commentaire