Jak využít šišky ke tvoření dekorací | rady a tipy. Tvořením dekorací z přírodnin příjemně vyplníte čas strávený s dětmi v případě nepříznivého počasí. Ideálním materiálem jsou šišky – je jich v lese mnoho, nic nestojí a ještě si užijete hezkou vycházku v přírodě při jejich sběru. V následujících bodech uvádím malý zlomek toho, co se ze šišek dá vyrobit. Nechejte se inspirovat.
Co je potřeba
- šišky
- barvy
- kleště
- lepidlo
- Savo
- korálky
Sběr a příprava šišek
Šišky v lese sbírejte hezky rostlé a ne moc staré. Stáří jde poznat podle barvy – „čerstvě“ spadlé šišky jsou světlejší než ty, které leží na zemi delší dobu. Sbírejte šišky různých jehličnanů a různě velké. V jedlových lesích můžete sebrat šupiny ze šišek na zemi, jedlové šišky se rozpadají už na stromě. Ušetříte si práci s jejich oddělováním. Na detaily, třeba oči zvířátek, se hodí drobounké šištičky zeravu. Šišky, pokud z nich hodláte vyrábět dekorace do interiéru, před tvořením „upečte“ v troubě na plechu s papírem na pečení při teplotě 160 °C. Tímto způsobem se zbavíte případných škůdců. Po hodině strávené v troubě budou šišky krásně rozevřené, nečistoty vypadají a se šiškami se bude hezky pracovat.
Kytičky ze šišek
Na kytičky budete potřebovat smrkové nebo borovicové šišky, kleště, barvy na dřevo nebo Savo. Smrkovou šišku nastříhejte třeba nůžkami na větve. Šišky jsou tvrdé a nejde to tak snadno, jak některá videa ukazují. Rozhodně to není práce pro děti. Pak kleštičkami z plochými čelistmi odstraňujte jednotlivé šupiny tak, aby vznikla květina. Dřevěné kytičky můžete nastříkat barvou na dřevo ve spreji nebo pomalovat temperami či fixou. Některé kytičky můžete nechat přírodní. Namočíte-li je na 2 dny do neředěného Sava, částečně se vybělí. V Savu (ve vlhku obecně) se šišky uzavřou, po usušení se znovu rozvinou. Po vyjmutí ze Sava je důkladně omyjte ve vodě a nechte pořádně vyschnout. Jiný typ kytiček vyrobíte z borových šišek. Upravte je tak, aby zůstala jen základna, tu pak nastříkejte barvou. Tyto kytičky jsou hezky barevné. Přírodní nebo vybělené Savem tak nevyniknou.
Kytičky můžete mít připravené v zásobě a vyrobit si z nich třeba zápichy do pokojových zelených nekvetoucích rostlin. Můžete jimi dekorovat plechovky, které pak slouží jako stojánek na tužky. Lze z nich vytvořit obrázek, ozdobu na stromeček nebo je tavnou pistolí připevnit na kolíček a ten přichytit na hezky tvarovanou větvičku do vázy. Určitě přijdete na mnoho jiných způsobů využití.
Využití šupin ze šišek
Z jednotlivých šupin a modelovací hmoty se dají vyrábět třeba zvířátka. Dobře a snadno jde udělat ježek, ryba nebo sova. Lepením a skládáním si můžete udělat přírodní šperky, hlavně brože. V kombinaci s jinými přírodninami – např. kaštany, žaludy, peříčky a bukvicemi děti s fantazií zhotovují mnoho figurek zvířat i panáčků.
Vánoční dekorace ze šišek
Velké šišky jsou hezkou dekorací na vánoční stůl. Stačí nalepit korálky a špičky natřít bílou barvou. Celou šišku pak stačí postavit nebo nalepit na kolečko ze silnější větve. Jestliže seříznete vršek šišky, můžete ji pak použít jako stojánek na čajovou svíčku. Z malých borových šišek natřených nazeleno a přilepených ke korkové zátce se zase dělají hezké jmenovky na vánoční stůl. Jako ozdoby přilepte lepidlem barevné korálky.