Jak vyčistit a opravit okapní žlaby | rady a tipy. Čistit okapní žlaby se vám vyplatí ihned po opadání všeho listí z okolních stromů. Před zimním obdobím je to nezbytné, neboť přetékání vody a tajícího sněhu může poškodit zdivo.
Nejprve je třeba například pomocí zahradní lopatky nebo prostě rukou v rukavici vybrat všechny nečistoty z okapního žlabu. Aby listí, větvičky a jiné nečistoty nepadaly do odpadní roury a neucpávaly ji, postupujte od výtokového otvoru směrem k uzavřenému konci.
Do vyčištěného žlabu pak nalijte vodu, abyste zjistili, zda spolehlivě odtéká. Zároveň tak můžete přijít i na případné netěsnosti v okapním systému. Ideální je ochrana žlabů tím, že jejich vnitřek po oschnutí natřete asfaltovým nátěrem, aby vám vydržely co nejdéle.
Pokud se vám ucpe odpadní roura, podložte pod výtokový otvor nějakou desku, aby se nečistoty nedostaly do kanalizace. Horní kolena můžete odmontovat a propláchnout. Je-li zanesena odpadní roura, zkuste ji propláchnout hadicí. Při neúspěchu zkuste spustit do roury kámen obalený hadrem na dlouhé tyči nebo lanku. Bude-li se odpadní roura zanášet pravidelně, připevněte na horní výtokový otvor mřížku zachycující listí a jiné nečistoty.
Někdy může dojít k prohnutí žlabu a výtokový otvor bude výš. Příčinou mohou být zkorodované šrouby, které je třeba vyměnit za nové a žlab v daném místě znovu řádně upevnit.
Preventivní čištění a opravy okapního systému se vyplatí provádět co nejdříve a opakovaně, abyste šetřili nejen okapy a odpadní roury, ale i stěny svého domu, kterým by voda ze střechy nesvědčila.
Čištění okapních žlabů můžete provádět i bez žebříku. Práci si ulehčíte použitím čističe okapů (například od společnosti Gardena). Jedná se o čistič, který má na jednom konci škrabku, kterou se vyhrnou nečistoty ze žlabu a na druhém kartáč. Potřebné výšky dosáhnete díky teleskopické tyči, na které je čistič upevněn a centrálním kloubem si můžete nastavit i nejvhodnější pracovní úhel.