Míváte doma pocit, že se vám špatně dýchá? Máte podrážděné dýchací testy, trápí vás alergie a jste nemocní častěji, než je běžné?
Příčinou těchto potíží často bývají drobné nečistoty v ovzduší, jako je prach a pyl, které se nacházejí všude okolo nás.
Z venkovního prostředí se vám je bohužel odstranit nepodaří. Nicméně můžete s nimi zatočit alespoň u vás doma, a to pomocí čističky vzduchu do bytu. Ta totiž všechny drobné nečistoty, které okolo vás poletují, spolehlivě pohltí, a tak vám umožní se opět nadechnout z plných plic.
Na trhu však existuje celá řada různých čističek a každá z nich se hodí pro odlišné účely. Proto je třeba si nejprve ujasnit několik věcí, abyste skutečně dokázali vybrat takovou, která vám bude co možná nejlépe sloužit.
Jaké jsou nejdůležitější faktory, které váš výběr ovlivní? To si povíme v následujících řádcích.
Pro koho bude čistička určená?
Naprosto zásadním kritériem při výběru čističky vzduchu je to, kdo ji bude primárně využívat a za jakým účelem.
Každý model má totiž trošku odlišné parametry a co je pro někoho naprosto ideální, může být pro někoho jiného nedostačující. Nejčastěji se po čističkách vzduchu dívají dvě skupiny lidí, a to astmatici a kuřáci.
Čističky vzduchu – jak vybrat
Astmatici a alergici
Jestliže vy nebo někdo ve vaší rodině trpíte astmatem nebo silnou alergií, je nutné, aby vaše čistička byla schopná vyfiltrovat vzduch v celé místnosti alespoň třikrát za hodinu.
Vzduchový výkon čističek se uvádí v metrech krychlových za hodinu. To znamená, že u astmatika by měl výkon být alespoň trojnásobkem objemu místnosti, ve které bude vzduch čistit.
Další neméně důležitou složkou, kterou by čistička u astmatiků neměla postrádat, je HEPA filtr. Jedině ten totiž dokáže vzduch účinně zbavit spórů, roztočů, plísní, pylů, úlomků zvířecích chlupů a dalších alergenů. Na rozdíl od jiných typů filtrů má totiž technicky garantovanou účinnost 99,97 %.
Kuřáci
Kuřáci, kteří nemají balkon ani dvůr nebo se jim kvůli své cigaretě jednoduše nechce chodit ven, si často zapálí přímo u sebe doma. Když to však dělají často a ještě při tom dostatečně nevětrají, dochází k tomu, že se kouřový pach zažere do všeho okolo. Proto od čističek očekávají zejména odstranění zápachu z ovzduší.
K tomu se perfektně hodí ozonový generátor, který dostane kouřový nebo kterýkoliv jiný pach ze stěn i nábytku. Společnost Vzdušín, která se specializuje na prodej vzduchotechniky a pomohla nám s dnešním článkem, tyto přístroje také půjčuje – takže si ho pro jednorázové použití nemusíte kupovat.
Jestliže však chcete zápach řešit čističkou vzduchu, mějte na paměti, že by měla být opatřena ionizátorem a uhlíkovým filtrem. Tento druh filtru totiž přímo slouží k odfiltrování pachů ze vzduchu. Co se týče vzduchového výkonu, tak by měl být alespoň dvakrát větší, než je objem místnosti, aby se celý objem místnosti pročistil aspoň dvakrát za hodinu.
Jaké máte k dispozici filtry?
Další podstatnou vlastností čističek je to, jakými filtry disponuje. Výše jsme již zmínili, k čemu slouží uhlíkový filtr a HEPA filtr. V nabídce však můžete narazit ještě na několik dalších typů, které v určitých situacích také přijdou vhod. Jaké to jsou a k čemu slouží?
-
Prachový předfiltr – zachytává o něco větší částice než HEPA filtr, a tak ho chrání před zanášením. Hodí se zejména do domů a bytů, kde se nadměrně práší.
-
UV lampa – sterilizuje vzduch, a tak ho zbavuje všech bakterií a virů. Sice zajistí větší čistotu vzduchu, ale na druhou stranu může způsobit, že váš imunitní systém „zleniví“.
- Ionizátor – shlukuje prachové částice a urychluje jejich usazování, což umožňuje filtraci většího množství nečistot. K tomu dochází zásluhou záporných iontů, které také pozitivně ovlivňují dýchání a zmírňují stres a únavu.
Do jak velkého prostoru čističku umístíte?
Už jsme tak trochu naznačili, jak to funguje s objemem vzduchu místnosti a výkonem čističky. Ale pro připomenutí – pro alergiky platí, že by měla zvládnout celou místnost pročistit třikrát za hodinu. Pokud alergici ani astmatici nejste, bude vám stačit, když to stihne pouze dvakrát.
Čistička vzduchu Olympia Splendid Aura Li
Často není na vině špína, ale vlhkost!
Než se pustíte do výběru čističky vzduchu, ujistěte se, že za vaše dýchací potíže mohou opravu nečistoty v ovzduší. Tyto problémy často mívá na svědomí také nevyvážená vlhkost vzduchu. Ideálně by se měla pohybovat mezi 50 – 60 %, což vám spolehlivě ukáže vlhkoměr.
Pokud je vlhkost vzduchu vyšší, spíše než čističku vzduchu se vám vyplatí koupit odvlhčovač, který ji opět stabilizuje. Jestliže je naopak nízká, můžete ji zvýšit pomocí zvlhčovače – na Vzdušínu najdete všechny možnosti, a to v mnoha variantách!
Kdybyste si nevěděli rady s výběrem, můžete si nechat poradit prostřednictvím zákaznické linky Vzdušínu. Kvalifikovaní odborníci jsou tu pro vás každý den od 10:00 do 18:00 hodin. Pokud jim sdělíte, jaký máte problém, rádi vám pomohou najít to pravé řešení.
Návod obsahuje komerční sdělení.