Jak užívat zelené řasy

Jak užívat zelené řasy | rady a tipy. Se sladkovodními či mořskými řasami jste se již zcela určitě setkali. Víte však, jak je konzumovat nebo jaký vliv mají na lidské tělo? Přečtěte si následující článek a vše se dozvíte. Najdete zde tipy, jak zelené řasy užívat a jaké jsou jejich léčivé účinky.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Řasy, které jsou u nás běžně k sehnání v lékárnách či obchodech či e-shopech se zdravou výživou i v některých supermarketech, můžeme rozdělit na mořské a sladkovodní. Velmi známá „řasa“ spirulina pak ve skutečnosti není řasa, ale jednobuněčná sladkovodní sinice, to jí však neubírá na účinnosti.

2

Jaké jsou nejznámější mořské řasy?

Mořské řasy představují zeleninu pomalu rostoucí na mořském dně, která je plná minerálních a dalších cenných látek. Řasy patří k výživově nejhodnotnějším potravinám, často se proto řadí mezi tzv. superpotraviny. Mimo zelených řas rostoucích pouze na místech, kde může probíhat fotosyntéza, existují i řasy červené či hnědé.

3
  • Řasa nori – Mořská řasa nori se nejčastěji používá ve formě tenkých listů pro přípravu sushi, v podobě vloček se pak může přidat do polévky nebo použít jako koření. V japonské a čínské kuchyni je často využívaná pro přípravu i mnoha pokrmů. Nori stačí konzumovat v malém množství, ale pravidelně. Má vysoký podíl bílkovin, vitamínů A, B a C a minerálů. Tato řasa mimo jiné napomáhá trávení, snižuje hladinu cholesterolu a působí proti množení choroboplodných zárodků v organismu.
4
  • Wakame – Řasa wakame obsahuje velké množství kyseliny listové a dalších vitamínů skupiny B a také spoustu minerálů, bílkovin a vlákniny. Tato řasa čistí krev, pomáhá předcházet krevním sraženinám, snižuje riziko vzniku rakoviny a upravuje hladinu krevního tlaku. Z řasy wakame se nejčastěji připravuje miso polévka nebo různé druhy salátů. Před použitím je vhodné řasu namočit do studené vody asi na 10 minut, poté už ji stačí přidat do pokrmu asi 5 minut před koncem vaření.
5
  • Kombu – Kombu je známá zejména pro svůj vysoký obsah jódu, často se proto v čínské medicíně využívala pro léčbu onemocnění štítné žlázy. Dále pomáhá upravovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, čistí organismus, zlepšuje činnost střev a zvyšuje vitalitu, pomáhá také obnovit činnost mozku např. po mrtvici nebo při problémech s pamětí apod. Kombu by se měla před použitím namočit alespoň na 20 minut, poté jí trvá asi 60 minut, než při vaření změkne. Můžete ji vařit třeba s luštěninami (např. fazolemi či hrachem) nebo ji uvařenou přidat do nejrůznějších pokrmů (polévky, rizota apod.).
6

A jaká sladkovodní řasa má pozitivní účinky na lidský organismus?

Jednobuněčná sladkovodní řasa chlorella má téměř zázračné účinky na náš organismus, je totiž doslova nabitá cennými látkami (např. vitamínem A a vitamíny skupiny B, železem, zinkem, atd.). Mimo jiné pomáhá detoxikovat organismus, zlepšuje obranyschopnost organismu, podporuje trávení a regeneraci jater, čistí střeva, pomáhá proti překyselení organismu, má pozitivní vliv na nervovou soustavu, stabilizuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko vzniku rakoviny, regeneruje organismus, pomáhá léčit kožní onemocnění a zlepšuje krvetvorbu. Užívá se ve formě tablet či prášku.

7

Jednobuněčná sladkovodní sinice spirulina sice nepatří mezi řasy, jistě však také stojí za zmínku, neboť skvěle doplňuje účinky chlorelly, je proto velmi vhodné konzumovat obě tyto superpotraviny zároveň. Spirulina taktéž obsahuje spoustu cenných látek (např. vitamínu B12, betakarotenu, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a mnoho dalších). Spirulina dodá Vašemu tělu potřebné antioxidanty, navíc má protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, regeneruje, zpomaluje stárnutí, zlepšuje krvetvorbu, zvyšuje obranyschopnost organismu, podporuje mozkovou činnost atd. Užívá se taktéž ve formě prášku či tablet.

  • Nori se dá použít i zevně pro zhojení krvácející rány. Jednoduše ránu převažte kouskem řasy místo náplasti a nechte alespoň půl hodiny působit.
  • Prášek z řasy kombu rozmíchaný v čaji je vhodný proti průjmům u dospělých i dětí.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Laisser un commentaire