Ovocný rosol s mátou | recept z jablek. Dříve, před dobou supermarketovou, naše babičky zpracovávaly všechno ovoce, které se jim urodilo na zahrádce nebo si nasbíraly volně v přírodě. Nevyhazovaly ani plody, které vzhledově neodpovídají dnešním normám. Vzhledem ke stále rostoucím cenám potravin se někteří z nás opět vracejí k domácímu konzervování, a proto vznikl tento článek, ve kterém vám poradíme, co s padanými jablky (postup je stejný i u jiného druhu ovoce). Využijte úrody jablíček a připravte si vynikající jablečný rosol podle následujícího snadného receptu.
Co je potřeba
- méně zralá jablka (mohou být padaná)
- máta
- citronová šťáva nebo kyselina citronová
- na 1 l šťávy nejméně 600 g cukru
Jablka na přípravu rosolu omyjeme a nakrájíme na kousky. Neodstraňujeme slupky ani jadřinec, obsahují pektiny potřebné k tuhnutí rosolu. Nejvíce pektinu obsahují jablka nezralá, zráním se obsah pektinových látek snižuje. Rosol bude chutnější, použijeme-li při jeho výrobě různé odrůdy jablek. Pokrájená jablka podlijeme vodou tak, aby byla potopena a rozvaříme na kaši.
Jablečnou kaši necháme prokapat přes husté síto nebo plátno, nejlépe přes noc. Na sítku zbyde hustá hmota, tu nevyhazujeme, ale dále použijeme např. na povidla nebo marmeládu. Může se zmrazit i v tvořítkách na nanuky, podle chuti ji přisladíme. V žádném případě zbytek na sítu nevymačkáváme, rosol by nebyl čirý, zakalil by se.
Šťávu zahřejeme, přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí. Lépe se rosol vaří v široké nízké nádobě, aby se dobře odpařovala voda. Šťáva se odpaří přibližně na polovinu původního množství. Kápneme lžičkou trochu rosolu na studený talířek a pokud ztuhne, je hotov. Odebereme případnou pěnu, přidáme citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou a odstavíme.
Po lehkém vychladnutí do rosolu vmícháme pokrájené listy máty. Množství si určíme podle toho, jak intenzivní chuť máty chceme mít v hotovém výrobku. Hezky vypadají a ještě lépe chutnají kousky jablek a zejména hrušek, které přidáme jen několik minut před ukončením varu. Rosol naplníme do skleniček a obrátíme je na 10 minut dnem vzhůru. Zavařovat se nemusí, vydrží celý rok.
Rosol se může ochutit vanilkou, celou skořicí, badyánem nebo hřebíčkem. S hruškou dobře ladí zázvor. Celé koření necháme ve sklenici jako ozdobu.