Bramborová polévka | recept. Jednou z nejznámějších polévek české kuchyně je bramboračka. Bramboračka se vaří podle různých receptů, v každém kraji se vaří trochu jiná. Na Plzeňsku se vaří bramborová polévka podle následujícího receptu. I ten se však může v něčem odlišovat od té vaší ze stejného kraje, v každé rodině se bramborová plévka vaří jinak. Bramboračka je typickou svačinovou polévkou, zasytí a není nutný druhý chod.
Co je potřeba
Orientační množství pro 4 porce polévky:
- 5 středně velkých brambor
- 1 střední mrkev
- ¼ kedlubnu
- kousek celeru
- hrst sušených hub (nebo mražených, v sezoně čerstvých)
- 1 cibule
- 4 stroužky česneku
- nať libečku, pažitky, cibule nebo petržele
- majoránka
- kmín
- sůl
- máslo
- hladká mouka
- asi 1,5 l vody nebo vývaru z masa (kostí)
Veškerou zeleninu očistíme, omyjeme a pokrájíme. Kořenovou zeleninu a kedluben nakrájíme na stejně velké kostičky, brambory na kostky o něco větší. Sušené houby namočíme nejlépe přes noc do studené vody. V časové tísni stačí 2 hodiny namáčení. Houby zmrazené použijeme bez rozmrazování. Houby čerstvé pokrájíme na silnější plátky. Podle druhu přidaných hub bude mít polévka barvu. Hřiby, lišky, špičky a ostatní světlé houby polévku nezbarví, křemenáče, klouzci a některé druhy modrajících hřibů dodají polévce tmavou barvu.
Na malém množství másla opražíme 2 rovné polévkové lžíce hladké mouky. Mícháme, aby se jíška nepřipálila. Jakmile začne mouka vonět, sejmeme z plotýnky, mícháme do vychladnutí a pak jíšku vlijeme do polévky. V polévce by se měla povařit asi 15 minut. Jestliže je polévka přespříliš hustá, zředíme ji vodou.
Do polévky můžete přidat několik kousků růžičkové kapusty, pokud ji máte k dispozici.