Sušené ovocné placky | recept. Sušení je nejstarší a nejlevnější způsob konzervace. Dnes, když jsou rozšířeny domácí sušičky, je to i pohodlnější oproti dřívějšímu sušení v troubě nebo na vzduchu. Sušit se dá zelenina, houby, ovoce i maso. V následujícím článku vám poradíme, jak si doma vyrobit ovocné placky. Stejným způsobem, jen bez přidaného cukru, připravíte i placky ze zeleniny. Výborné jsou placky z rajčat, uplatníte je při pečení pizzy.
Co je potřeba
- ovoce
- podle uvážení cukr a koření
Při výrobě sušených ovocných placek budete potřebovat mixér. Ovoce je nutné zpracovat do kašovité konzistence. Ovoce k sušení musí být zralé až přezrálé, obsahuje pak hodně cukru a nemusí se přislazovat. K oslazení pyré z kyselejšího ovoce (rybíz) je možné kromě cukru využít i datlový nebo javorový sirup, med či výtažek ze stevie. Ovocné placky můžete získat i usušením nespotřebovaných marmelád a džemů z loňského roku.
Budete-li ovocné placky sušit v troubě, nezapomeňte pekáč vyložit papírem na pečení. Bude se vám pak ze sušenou plackou lépe manipulovat. Rozmixované ovoce rozetřete stěrkou po celé ploše pekáče. Vrstva nesmí být příliš silná, aby se placka dobře vysušila. Sušte v troubě při teplotě 80 °C, dvířka trouby nechte pootevřená, aby měla kudy odcházet vlhkost. Správně usušená placka je pružná, neláme se, je stejnoměrně suchá, lepí se minimálně.
Ovocné pyré se nejpohodlněji suší v sušičce ovoce. Ke každé sušičce je přiložen návod, kde je popsán postup sušení ovocných placek (kůže). Sušičky mají zabudovaný termostat a časový spínač, nastavíte si teplotu a dobu sušení. Ovocné pyré před sušením můžete ochutit různým kořením, vanilkou, skořicí aj. Na pohled atraktivně vypadají placky kombinované z několika druhů, např. jablečný základ a kuličky rybízu. Fantazii se meze nekladou.