Dýňové máslo | recepty. Tykev, neboli dýně, získává několik posledních let na oblibě. Tykví existuje mnoho rozmanitých druhů, patří mezi ně patizony, cukety, kabačky, tykev máslová, špagetová, muškátová aj. Původem z Japonska je jedna z nejvyhledávanějších tykví – hokkaido. Plody této dýně jsou menší, živě oranžové barvy se světleji oranžovou dužninou. Hokkaido se před kuchyňskou úpravou nemusí loupat, slupka tepelnou úpravou změkne. Na chladném a suchém místě vydrží dýně uskladněná až do jara. V kuchyni má bohaté využití při přípravě různých slaných i sladkých jídel. Zkuste třeba dýňové máslo podle následujících receptů.
Co je potřeba
- dýni
- máslo
- med
Dýni rozpůlíme, lžící vydlabeme semena a každou polovinu zvlášť zabalíme do alobalu. V alobalu necháme malý otvor, aby tudy mohla unikat pára. Upečeme ji v troubě doměkka při teplotě 200 °C. Z vydlabaného zbytku vyjmeme semena a opražíme je na oleji ke zdravému mlsání nebo jako vložku do dýňové polévky.
V misce utřeme změklé máslo do pěny. Neuvádím množství záměrně, recept je velmi jednoduchý a poměr surovin si každý vyladí podle své chuti. Do utřeného másla přidáváme opatrně dýňové pyré. Osladíme pastovaným medem nebo cukrem podle chuti. Výsledek nesmí být moc řídký, aby máslo nestékalo z pečiva. Někdy se stane, že se pyré s máslem při míchání srazí, stejně jako krém. Napravíme to tak, že vložíme misku do horké lázně a šleháme. Máslo se zcela rozpustí. Pak misku vyjmeme a obsah šleháme do vychladnutí. Máslo bude zase hladké.