Vši a co s tím – Jak se zbavit vší. Každý rodič zajisté zpozorní, když se jeho dítě začne příliš často škrábat a drbat na hlavě. Není ale třeba se znepokojovat příliš. Vši a hnidy se mohou objevit, i když udržujete perfektní osobní hygienu. Děti si vši často přinesou ze školky či z tábora. K odstranění vší, tedy otravných vlasových parazitů, a jejich hnid vede několik jednoduchých kroků, které však musíte pečlivě dodržovat. Vši – a co s tím, aneb jak se zbavit vší krok za krokem.
Co je potřeba
přípravek na odvšivení z lékárny, velmi hustý hřeben
Zajděte si do lékárny pro vhodný přípravek na odvšivení. Doporučuje se odvšivovací kůru zopakovat ve více než týdenním intervalu. Poraďte se s personálem lékárny, který přípravek na vši bude nejvhodnější pro „oběť“ vší.
Aplikujte přípravek na vši podle návodu. Poté důkladně odstraňte hnidy, což jsou hnědá vajíčka vší. Nejlepší postup je ten, že vlasy umyjete teplou vodou s trochou octa. Pod vlasy dáte ručník či noviny a hodně hustým hřebenem (i ten prodávají v lékárnách, ale můžete využít také běžný hřeben, co máte doma) opatrně a hodně důkladně vyčesávejte vlasy. Některé hnidy jdou velmi těžko odstranit, problematické jsou zejména partie kolem uší, kde budete muset občas i nějaký vlas ustřihnout. Tuto část procesu rozhodně nepodceňujte. Může se totiž stát, že některá z hnid přežije a zavšiví vlasy znovu.
Vlasy po dobu minimálně tří týdnů každý den kontrolujte a pročesávejte. Pokud se v dětském kolektivu vyskytují vši pravidelně, prohlížejte dětské hlavičky o to častěji. Pokud nezabral prostředek na vši z lékárny (např. šampón na vši), kupte si jiný. Vši si totiž mohou časem vypěstovat rezistenci. Někteří lidé doporučují mýt si hlavu šamponem s olejem z čajovníku. Ten má údajně vši odpuzovat, a tím působit preventivně.
Pozor, aby se infekce znovu neopakovala! Dezinfikujte hřebeny, kterými jste vlasy pročesávali, důkladně vyperte a vyžehlete všechen textil, se kterým přišla hlava do kontaktu (ručníky, ložní prádlo, čepice, atd.)