Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéčka východního, které se rádo obzvlášť během slunečných podzimních dní vkrade do bytu nebo domu. Tento druh slunéčka je sice užitečný pojídáním mšic, je ale považován i za vetřelce, a to především proto, že pojídá i „naše“ menší slunéčka sedmitečná a napadá i ovoce (zejména vinnou révu). V domácnostech je nevítaným hostem – leze do jídla, štípe a může způsobit alergii.
Jak se můžou berušky dostat do bytu? Poměrně jednoduše. Prostě lezou po slunečných fasádách domů, a když najdou otevřené okno, tak do něj vlezou. Pokud takto u sebe doma naleznete jednu, dvě berušky, zřejmě nad tím mávnete rukou, ale co když začnete mít dojem, že na váš byt dělají berušky hromadné nájezdy?
Ideální je pokud možno zamezit beruškám přístup do vašeho bytu. Pro tyto účely je vhodné zejména použití kvalitních sítí proti hmyzu do všech oken. Odborníci doporučují také omýt venkovní parapety a rámy oken důkladně Savem, které odradí berušky od snahy dostat se dovnitř.
Máte již berušky doma? Jak postupovat? Pokud jste „beruškomilné“ duše, můžete zvolit šetrnější způsob, jak se slunéček zbavit. Naberte je novinami či namette smetáčkem na lopatku a vyhoďte ven. Tato metoda odstraňování slunéčka z bytu je a3e účinná pouze v případě, že je venku chladnější počasí. Pokud jej vyhodíte za teplého počasí, určitě se vrátí zpátky k vám, leda byste jej odnesli hodně daleko (nejlépe několik kilometrů) od vašeho bytu.
Zajímavým nápadem je berušky odchytit do krabičky, kterou následně vložíte do lednice. Berušky si potom budou myslet, že přezimují. Kdo by ale chtěl v chladničce uchovávat hmyz?
Méně šetrnými metodami, při kterých berušky zahynou, je jejich odstranění s pomocí vysavače nebo použití insekticidu, tedy spreje určeného na hubení hmyzu.
Důležité upozornění na závěr: pokud trpíte na alergie, dejte si na slunéčko východní pozor, protože styk s ním u vás může spustit alergickou reakci.