Jak se vyhnout střevním potížím

12. Červenec 2019

Jak se vyhnout střevním potížím | rady a tipy. V létě většina z nás vybočí ze stereotypu. Jedeme na dovolenou, grilujeme, cestujeme, chodíme na výlety nebo vykoupat se do přírody. To vše s sebou nese riziko střevních potíží. Zejména v horkém počasí a na dovolené ve vzdálených destinacích bychom se měli mít na pozoru. Jak se co nejlépe vyhnout střevním potížím?

Co je potřeba

  • probiotika
  • prebiotika
  • léky proti průjmu
  • balená voda
1

Nikdy nepijte vodu z neznámého zdroje. Pokud jste v zahraničí, zejména v některých afrických zemích, je dobré spoléhat pouze na balenou vodu. Tu kupujte raději v kamenných obchodech. Vyhýbejte se i chlazeným nápojům, přesněji řečeno takovým, kam se přidává led – právě ten by mohl být nebezpečný. I při kloktání úst nebo během čištění zubů používejte výhradně balenou pitnou vodu, nikoli vodu kohoutkovou. To platí i pro případ, že si chcete omýt ovoce.

2

Voda nemusí být nutně kontaminovaná, ale náš trávicí trakt na ni není zvyklý, a proto by mohla vyvolat střevní potíže, tedy hlavně křeče a průjem. V kombinaci se stresem, nevyspáním, únavou z dlouhé cesty a změnami stravovacích návyků může dojít k těmto nepříjemným zdravotním potížím relativně snadno.

3

Stravujte se v restauracích, kam chodí hodně hostů a je na frekventovaném místě. Raději si odepřete syrové maso a ryby, riskantní mohou být i nepasterizované mléčné výrobky.

4

Chcete-li udělat v rámci prevence průjmového onemocnění maximum, nechte se očkovat. Informace vám podají odborníci v nejbližším očkovacím centru, kteří také s ohledem na cílovou zemi doporučí vhodnou vakcínu.

5

Nepříjemné průjmy na nás v letních dnech čekají kdekoli, i doma. Proto je lepší se v horkých dnech vyhýbat majonéze a nejrůznějším kupovaným polotovarům, abychom předešli riziku salmonelózy. Při grilování dbejme na to, aby zejména kuřecí maso bylo důkladně tepelně zpracované.

6

Také koupání v přírodě, zejména když si „lokneme“, může podráždit náš trávicí trakt a vyvolat průjmy. Například Campylobacterie může vyvolat nepříjemné a zdlouhavé průjmové onemocnění zvané kampylobakterióza.

Pokud trpíte tzv. cestovatelskými průjmy, vozte s sebou probiotika a prebiotika, abyste si dali střevní mikroflóru co nejrychleji do pořádku.

  • Trvají-li průjmy delší dobu nebo jsou úporné, okamžitě navštivte lékaře!
  • Vyhledejte první pomoc i v případě, že vám hrozí kvůli průjmu dehydratace.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Laisser un commentaire