Jak sbírat svatojánské byliny

Jak sbírat svatojánské byliny | rady a tipy. Noc z 23. na 24. června (neboli předvečer dne svatého Jána) patří mezi nejvhodnější čas pro sběr léčivých bylinek, neboť v tuto dobu mají nejsilnější účinky. Původně byly bylinky sbírány v období letního slunovratu, jenž připadá na stejný den. Na tento pohanský svátek (stejně tak jako na nespočet dalších) však navázali křesťané a začali jej slavit jako svátek Jana Křtitele. Asi nejznámější svatojánskou bylinou je třezalka tečkovaná, ze které se vyrábí svatojánský olej. Další druhy léčivých rostlin, jež můžete sbírat, naleznete na následujících řádcích.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Bylin by mělo být devatero druhů a měly by se sbírat na devatero různých místech. Pokud se sběrem počkáte až do půlnoci, budou mít bylinky největší sílu. Můžete vybírat třeba z následujících druhů:

  • Třezalka tečkovaná – Třezalka má mimo jiné uklidňující účinky na psychiku, zevně pak skvěle hojí rány a různá kožní onemocnění.
  • Jitrocel kopinatý – Jitrocel jistě znáte pro jeho léčivé účinky na kašel. Také čistí krev a zevně pomáhá hojit rány, puchýře i bércové vředy.
  • Heřmánek pravý – Tato bylinka působí protizánětlivě, užívá se při žaludečních a střevních potížích a na uklidnění. Zevně rovněž podporuje hojení ran a léčí nejrůznější kožní potíže.
  • Řebříček obecný – Řebříček pomůže proti menstruačním bolestem a mnoha dalším gynekologickým problémům a také při zažívacích potížích či migréně.
2

Doba sběru jednotlivých druhů bylin se může lišit v závislosti na místě, kde žijete. V tomto období můžete sbírat i řepík, kontryhel, pelyněk, diviznu, dobromysl, hluchavku, květy lípy či černého bezu a mnoho dalších léčivých rostlin. Pokud ve volné přírodě neseženete 9 druhů bylinek, lze přidat i ty, co Vám rostou na zahradě – třeba měsíček, mateřídoušku, levanduli, šalvěj či mátu.

Bylinky sbírejte na čistém místě a vždy si natrhejte jen takové množství, které opravdu spotřebujete.

3

A jak bylinky využít?

Z čerstvých bylinek si připravte čaj či léčivou koupel. Případně je můžete naložit do kvalitního za studena lisovaného oleje (např. již zmíněnou třezalku či kombinaci více druhů bylin) a vyrobit si účinný svatojánský olej. Bylinky nechte v oleji louhovat na slunečném místě alespoň 2 týdny, u třezalkového oleje počkejte klidně 6 týdnů, dokud nezíská výraznou červenou barvu.

Zbylé bylinky si můžete nasušit a využít později.

Bylinky je možné použít také pro výrobu pleťové masky, oplachu vlasů a další domácí přírodní kosmetiky.

  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Laisser un commentaire