Holandská palačinka je nadýchanější než klasická tenká palačinka a namísto smažení ji snadno připravíte v troubě. Palačinka se bude sice nějaký čas péct, avšak nepotřebuje Vás k tomu, a tak ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili u sporáku. Připravit si ji můžete třeba s rebarborou jako v našem receptu, hodí se však takřka jakékoliv ovoce.
Co je potřeba
- 2 velké řapíky rebarbory
- 1/4 hrnku třtinového cukru
- 1 lžíce hladké špaldové mouky
- špetka mleté skořice
- 2 lžíce másla
Na palačinkové těsto budeme potřebovat:
- 3 vejce
- 2 lžíce rostlinného oleje
- 3/4 hrnku hladké špaldové mouky
- 3/4 hrnku mléka
- 1 lžíci bio vanilkového cukru
- špetku soli
Nejprve očistíme rebarboru a nakrájíme ji na malé kousky. Ty poté nasypeme do žáruvzdorné pánve či formy a smícháme je s 1/4 hrnku třtinového cukru a lžící špaldové mouky. Vše důkladně promícháme, aby se kousky rebarbory ze všech stran obalily. Rebarboru dáme péct do trouby vyhřáté na 180 °C asi na 25 minut.
Formu s hotovou rebarborou vyndáme z trouby a teplotu zvýšíme na 220 °C. Posléze rebarboru ochutíme špetkou skořice, poklademe ji 2 lžícemi másla pokrájeného na malé kousky a nakonec ji zalijeme palačinkovým těstem. Palačinku dáme péct zhruba na 12 minut do nafouknutí středu a zezlátnutí okrajů. Po vyndání z trouby těsto klesne.
- Palačinku je možné přelít javorovým či jiným oblíbeným sirupem.
- Namísto rebarbory použijte klidně jablka, hrušky, borůvky či jiné lesní plody, jahody apod. Sladké a měkké druhy ovoce není třeba předem tepelně upravovat a doslazovat.
- Lidé s nemocnými ledvinami by neměli rebarboru konzumovat.
- Konzumace rebarbory se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.
- Listy rebarbory obsahují jedovaté látky, proto se nesmí konzumovat.
- Rebarbora musí vždy projít tepelnou úpravou.