Potřebujete dřevěný materiál, střešní krytinu, hřebíky, pásky, základní nátěr a ochrannou barvu na dřevo, nářadí (kladivo, ruční pila, vodováha, šroubováky, štípací kleště, metr, štafle) a trpělivost. Postavit zahradní domek svépomocí zvládne každý šikovný kutil. Jestliže nechcete shánět jednotlivé prvky zvlášť, můžete zakoupit takzvanou skládačku, která obsahuje všechno potřebné (kromě nářadí) pro realizaci zahradního domku. Součástí bývá i rozsáhlý návod s názornými obrázky.
Vyberte vhodnou skládačku
Prvně si uvědomte, co vůbec od zahradního domečku očekáváte, protože podle toho zvolíte vhodnou velikost. Zahradní domek byste měli vybírat i podle prostorových možností zahrady, aby nezabíral její značnou část.
Postavte pevné základy
Samozřejmě u dřevěného domečku nejsou vyžadovány takové základy jako u cihlového stavení, ale i tak je podklad vskutku důležitý. V dokumentaci, kterou dostanete ke stavebnici, je uvedeno, jak udělat základy. V podstatě se nabízí hned několik možností. U variant s podlahou se volí štěrkový násyp a zámková dlažba, základové pasy či patky, základová deska, nebo zemní vruty. Pokud však chcete verzi bez podlahy, potom se jako podklad dává buď zmíněná zámková dlažba, nebo základová deska.
Pusťte se do základového rámu a montáže stěn
Opět záleží na tom, zda se jedná o variantu s podlahou, nebo bez podlahy. V prvním případě máte připraveny čtyři trámy, do nichž se nasazují dřevěné stěny. Trámy se spojují hřebíky. Zahradní domek s podlahou má zase jednoduchý rošt složený z několika trámů. Prvně použijete dva krajní trámy a ostatní vložíte rovnoměrně mezi ně, až pak se pustíte do instalace stěn.
Instalace oken a dveří
Ani zahradní domek na nářadí se neobejde bez dveří a oken. U stavebnice máte tu výhodu, že otvory pro okna a dveře jsou už připraveny, tudíž se obejdete bez pily. Dveře a okna jsou součástí balení, takže vám odpadají starosti s jejich sháněním. Vše je připravené tak, abyste jednotlivé prvky pouze zasadili do stěny.
Vložte štíty, nosníky, střešní a podlahové palubky
U štítů postupujete stejně jako u stěn. Štíty disponují několika výřezy, které jsou připraveny na střešní nosníky. Po střešních nosnících pokračujte střešními palubkami, u nichž se začíná od zadní stěny a jde se směrem dopředu. Stejně tak i palubky dáváte od zadní stěny. Nakonec připevníte štítová prkna a položíte střešní krytinu od kraje postupně k hřebenu střechy.
Závěrem celý domek natřete
Jelikož je dřevo dodáváno v přírodním stavu, je nezbytné použít základní nátěr a ochrannou barvu. Prvně aplikujte impregnační nátěr, pokračujte lakem na dřevo, které naneste alespoň dvakrát. Protože je zahradní domeček vystavován i nepřízni počasí, čas od času musíte nátěry opakovat, a tím prodloužíte životnost materiálu.
Návod obsahuje komerční sdělení.