Jak pěstovat ocún | rady. Ocún je výjimečnou květinou, která umí dokonale zkrášlit vaši zahradu. Květina se hodí nejen na zahradu, ale také do truhlíků a květináčů. Pozor však, je prudce jedovatá! Ocún je cibulovina, která je nenáročná na pěstování a radost vám udělá každý podzim.
Co je potřeba
truhlíky
zeminu
cibulky ocúnu
vhodnou půdu
Cibule ocúnu sázejte do půdy od konce srpna až do října. Cibulky ocúnu sázejte do 15-centimetrové hloubky ve vzdálenosti 10 centimetrů od sebe.
Rostlinu sázejte spíše do polostínu. Ocún můžete umístit na záhon na zahradě, na louku i do truhlíků. Ocúnům se daří ideálně ve skupině. Zvolte těžké dobře propustné půdy bohaté na živiny.
Rostlina vám po zasazení vyroste až příští rok, kdy se na jaře objeví tenké lístky. Jakmile začne ocún kvést, nepotřebuje půdu ani vodu. Ano, vykvete i z nezasazené hlízy. Proto ji v této době nemusíte zalévat. Listy neodstraňujte, dokud samy nezežloutnou. Mimo dobu kvetení ocún zalévejte běžnou zálivkou.
Hnojit ocún nemusíte.
Ocúny se rozmnožují samy vysemeněním anebo dělením trsů na počátku léta.
Pozor, nezaměňte šafrán s ocúnem. Ocún je prudce jedovatý a může způsobit i smrt, kdežto šafrán je chráněnou rostlinou, z níž se vytváří ono mýtické koření. Jak je mezi sebou rozeznáte? Květy ocúnu mají 6 tyčinek, kdežto šafrán pouze 3. Šafrán po odkvětu vytváří listy, které přečkají zimu. Na ocúnu raší listy až na jaře.