Jak pěstovat meruňku | rady a tipy. Meruňka je ovocný strom, který k nám dorazil z Číny přes Itálii, Slovinsko, Štýrsko a Rakousy. Plody meruňky dozrávají většinou uprostřed léta. Meruňky jsou oblíbené pro sladkokyselou chuť a jemnou příjemnou vůni. I když si meruňka klade vysoké nároky na teplo, pěstování meruňky u nás se těší oblibě. Nejdůležitějším faktorem pro její úspěšné pěstování meruňky, je volba toho správného místa.
Co je potřeba
- rýč
- trávu
- slunné stanoviště
- vodu
- zahradnické nůžky
Při sázení meruňky pečlivě vyberte její stanoviště. Strom meruňky špatně snáší mrazy, a proto potřebuje slunné stanoviště v nižší nadmořské výšce, kde se průměrné roční teploty pohybují nad 8 stupni Celsia.
Strom meruňky vysazujte buď na podzim, anebo na jaře. Na podzim meruňku vysazujte pouze tehdy, jestli se jedná o mírnější klimatické pásmo (od poloviny října až do poloviny listopadu). Po výsadbě na podzim meruňky na podzim rozhodně neřežte. Na jaře pak můžete sázet meruňky i v místech, kde jsou klimatické podmínky drsnější. Na jaře se meruňka sází od konce dubna do začátku května. Meruňka se řeže vždy až na jaře, podobně jako jabloň.
Meruňku zasaďte do středně těžké, dobře propustné půdy (hlinitopísčité), která je bohatá na živiny cca 6 metrů od sebe, menší odrůdy meruňky pak cca 4 metry od sebe, do minimálně 60centimetrové hloubky. Při výsadbě meruňku mulčujte trávou.
V druhém roce vyřízněte zahušťující a konkurenční výhony na hlavním terminálu a kosterních větvích. Proveďte také Šittův řez, což je zkracování letorostů o 1/3. Tento řez dělejte od konce května do půlky června.
Další rok (třetí) prosvětlete korunu meruňky a zkraťte výhony kosterních větví asi o 1/3. Proberte jednoleté výhony, pokud jsou moc husté, krátké větvičky nechte na pokoji.
Ve čtvrtém roce řízněte přírůstky tak jako v předchozích letech, kosterní větve už nechte. Dále již provádějte už jen udržovací řez, který spočívá v odstraňování nemocných větví meruňky.
V průběhu pěstování meruňky dbejte na dostatečný přísun vláhy a živin. Jednou měsíčně ji postřikujte stimulátorem.
Sklizeň se provádí od července do září. Plody nechte co nejvíce dozrát, ale zároveň je nenechte ani opadat (rychle hnijí).