Macešky (nebo také violy) jsou v České republice velmi oblíbenými okrasnými květinami. Na světě existuje více než 450 druhů macešek. Macešky často tvoří květinové dekorativní záhony v městských parcích, ale také je s oblibou sázíme na své zahrádky či do truhlíků na balkon. Macešky jsou pěkné variabilní květiny, které mohou růst jak samostatně, tak i s dalšími květinami. Jak je to však s jejich pěstováním?
Co je potřeba
- semena macešek
- půda
- zahradní náčiní
- voda
- skleník
- truhlík
- květináč
- hnojivo
Macešky se pěstují jako letničky, dvouletky, trvalky anebo skalničky. Macešky mohou mít různou velikost květů (středně velké 4 – 5 cm, rané obří 5 – 6 cm, švýcarské obří 6 – 7 cm, quedlinburské obří 6 – 8 cm).
Před výsevem smíchejte semena macešek s jemným pískem a důkladně promněte (čímž narušíte jejich ochrannou vrstvu), a pak je vysejte do truhlíku anebo na záhon umístěný v polostínu.
Důležité je vědět, že semena macešek se vysévají v polovině července. Ke svému růstu totiž macešky potřebují minimální teplotu pohybující se okolo 15 stupňů Celsia a půdu plnou živin. 1 gram semen představuje cca 750 semínek, z nichž může vyrůst až 250 macešek. Aby se maceškám dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a přistínění. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu (cca) 10 dnů.
V srpnu rostlinky přesaďte buď do zvláštních květináčů, anebo na záhon tak, aby mezi sebou sazeničky měly 7 cm rozestupy. V této době by měly mít alespoň 2 lístky.
V září se pak maceška sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15 – 20 cm.
Macešky potřebují pravidelnou zálivku a to i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech.
Přes zimu se macešky přikrývají chvojím. Macešky v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země.
Na jaře se macešky přihnojují hnojivy s menším obsahem dusíku.
Maceška (kterou jste zasadili v červenci jako semínko) kvete hned další jaro od března. Za horkého počasí potom její kvetení ustává a znova kvést začíná až se změnou počasí nebo přísunem vlhka.
Letničky se vysévají v době od února do dubna ve skleníku či fóliovníku. Na záhon se pak přesazují v květnu. Kvetou nám pak přes léto a po odkvětu je zlikvidujte.
Pěstování macešek od výsevu semen se může jevit jako příliš složité a zdlouhavé, a proto si celý proces můžete zjednodušit nákupem již předpěstovaných sazeniček. Kvalitní sazeničky by měly mít 6 – 9 pravých lístků.
Jestli chcete, aby maceška hodně kvetla, odstraňujte již odkvetlé květiny a pravidelně ji přihnojujte.