Jak pěstovat hortenzie | rady. Pěstování hortenzie si v ČR našlo své místo. Ostatně pěstování hortenzií patří u nás k nejoblíbenějším aktivitám českých pěstitelů. Lidé mají hortenzie rádi pro její nenáročnost, a také pro její květy, které vydrží celou zimu a krásné jsou i suché. Hortenzie tak zdobí města, parky, zahrady, ale i parapety. Víte, že existuje mnoho druhů hortenzií, které se liší nejen velikostí květů, ale také i barvou? Jestli se vám její květy také líbí a rádi byste se do pěstování hortenzií pustili, poradím vám, jak na to.
Co je potřeba
semena hortenzie anebo malé sazenice hortenzie
květináč
zahradu
kvalitní substrát
vhodné hnojivo
vodu
Hortenzie zasaďte na jasné, ale rozptýlené světlo. Nesázejte je tam, kde by na hortenzie svítilo sluníčko přímo, zahynuly by. Nejlepší je, když je zasadíte do polostínu s východním sluncem.
Sazenice hortenzií zasaďte do lehké, dobře propustné a dobře vyživené jemně kyselé půdy s pH 5 – 6,5. Když chcete hortenzii pěstovat v květináči, použijte k tomu speciálně namixovaný substrát, který se bude skládat z rašeliny, jehličnaté zeminy, písku a humusu. Vše v poměru 1:1:1:1. Sázíte-li modré hortenzie, musíte přidat do zeminy i kamenec amonohlinitý. Pouze tento druh hortenzie potřebuje pH půdy v rozsahu 3,5 – 4,2.
Co se týče zálivky, hortenzie má ráda vodu, a proto ji udržujte stále vlhkou zeminu. Kořeny hortenzie nesmí nikdy přeschnout, a proto je dobré, když hliněný květináč s rostlinou ponoříte jednou týdně do nádoby s měkkou vodou. Voda, s níž zaléváte a do níž namáčíte rostlinu, nesmí obsahovat vápník. Již od srpna však postupně omezujte zálivku rostliny, aby výhony do opadu listí mohly dostatečně vyzrát. V zimě květinu zalévejte jen málo, jen aby kořeny zcela nevyschly.
Hortenzii hnojte tekutými minerálními a organickými hnojivy, a to hned po zálivce. Přihnojujte v létě i koncem zimy před začátkem květu. Jednou za dva roky je dobré hortenzii přihnojit hnojem anebo popelem z dřevěného uhlí.
Na zimu byste hortenzii měli dát do chladné, suché a tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje mezi šesti a osmi stupni Celsia. Na léto ji opět můžete zasadit zpět do zahrady anebo ji nechte v nádobách a ozdobte si jimi terasu anebo balkon.
Každý rok na jaře udržujte keř hortenzie tím, že jej v březnu seříznete do požadovaného tvaru.
Hortenzii rozmnožujte pomocí řízků, které vezmete z mladých nekvetoucích kořenových výhonů. Tyto řízky s šesti lístky zasaďte na 3 týdny do písku a nechte zakořenit. Množení semeny je také možné, ale více náročné.
Existují i mrazuvzdorné hortenzie, např. H. velkolistá, kterou stačí přikrýt textilií. Tyto druhy by měly ustát i silné mrazy.
Dobře opečovávaná hortenzie vám na zahradě může vydržet až 20 let.