Jak odstranit závady na vnějších stěnách stavby | rady a tipy. Na vnějších stěnách domu se kromě poškození omítky mohou vyskytnout další různé závady. Nejčastěji jsou to různé skvrny, které mají nejrůznější původ, ale většinou bývá příčinou vlhkost.
Příčiny vlhkosti je potřeba v první řadě nejprve odhalit a co nejrychleji odstranit. Liknavost by mohla vést k rozšiřování skvrn a ještě většímu poškození objektu. Odstraněním vlhkosti většinou skvrny zmizí samy.
Pokud se vyskytne vlhkost ve zvýšené míře, začnou na stěnách růst mechy, řasy a plísně. Ty je nutné odstranit tak, aby se již neobnovovaly. Nejprve je třeba oškrábat mech mechanicky například škrabkou a řasy či plísně tvrdým štětinovým kartáčem. Na čistý povrch se pak nanese některý chemický prostředek. Na trhu jsou různé fungicidní roztoky, které se aplikují na stěnu nástřikem nebo štětcem.
Necháme tento přípravek působit alespoň 24 hodin a poté stěnu očistíme kartáčem a čistou vodou. Pak necháme stěnu vyschnout a nakonec ji natřeme nátěrem odolným proti silným zásadám, aby se skvrny neobjevily na novém nátěru.
Některé povrchy mohou být prašné, proto je natřeme nejprve zpevňovacím roztokem. Následně použijeme mýdlový roztok a ten pak spláchneme čistou vodou. Po oschnutí můžeme stěnu natírat.
Na novostavbách se občas na větších plochách objeví práškový povlak, který však po vyschnutí stěn sám zmizí. Pokud by se tak nestalo, můžete jej odstranit chemickým přípravkem nebo pouze kartáčem. Nikdy však ne vodou.
Nejnovějším fenoménem doby jsou spreje a graffiti na vnějších stěnách staveb. I graffiti můžete odstranit z fasád, zdí a jiných povrchů včetně přírodního i umělého kamene, taraca, betonu aj. Na trhu existují odstraňovače barev a graffiti, které dokáží odstranit i stíny uvnitř savých podkladů. Je nutné se v obchodě poradit, o jaký povrch na vnější stěně jde, abyste jej nepoškodili použitím nevhodného přípravku.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.