Jak naložit ovoce do alkoholu | recepty. Konzervování v alkoholu údajně vynalezli v klášterech středověké Evropy. Ovoce můžeme nakládat do samotného alkoholu, je ideálním konzervačním prostředkem. Jen je nutné dbát na to, aby alkohol byl alespoň 40%. Jiným způsobem je nakládání do směsi alkoholu s cukrem nebo cukrovým sirupem. Několik receptů Vám nabízíme.
Co je potřeba
- alkohol min. 40% obj. mn. (vodka, brandy, slivovice aj.)
- tuzemák
- cukr
- ovoce
- vanilkový lusk, badyán, celá skořice aj. podle uvážení
Broskve (meruňky, hrušky, nektarinky) v brandy.
Broskve oloupáme a rozpůlíme. Snadněji se budou loupat, ponoří-li se na několik vteřin do horké vody. Oloupané broskve vkládáme do předem připraveného cukrového sirupu. Získáme ho rozpuštěním 250 g cukru v 1 l horké vody. Broskve v tomto sirupu asi 2 minuty mírně povaříme, pak přecedíme a necháme vychladnout. Do scezené sladké vody přidáme 750 g cukru a koření podle chuti. Uvedeme do varu, odebíráme vytvořenou pěnu a po 5 minutách odstavíme. Necháme trochu vychladnout a vmícháme 300 ml brandy.
Broskve naskládáme do sklenic, zalijeme nálevem, z něhož jsme vyjmuli koření, uzavřeme víčky a necháme alespoň 2 týdny proležet. Krupicový cukr lze nahradit želírovacím cukrem. Postup je stejný. Alkohol se přidává až do chladnějšího cukrového sirupu, aby nevyprchal. Broskve se dají použít do míchaných nápojů, ke zmrzlině, nebo jen tak. Nekazí se díky vyššímu obsahu cukru a přidanému alkoholu.
Brusinky (maliny, ostružiny, melouny, broskve) ve vodce.
Je nejvyšší čas připravit si ochucenou vodku na Vánoce. Postup je jednoduchý a rychlý, o to delší je čas potřebný na správné „rozležení“. Omyté a vysušené ovoce nasypte do láhve, přidejte cukr a zalijte alkoholem. Uzavřete, uskladněte na tmavém místě a občas sklenicí zatřepte. Vydržte do Vánoc. Odměnou je výborné pití, nejprve ale sceďte vylouhované ovoce. Nevyhazujte ho, použijte např. do vánočního punče nebo čaje. Poměr surovin je: 1 l ovoce (pokrájené), 1 l vodky (min. 40%), 300 g krupicového cukru. Cukr můžete ubrat nebo přidat, záleží na sladkosti ovoce. 300 g cukru je minimum.
Do alkoholu se dá nakládat jakékoli šťavnaté ovoce, vždy musí být v bezvadném stavu a čisté. Velké plody pokrájíme na menší části. Ovoce se nakládá do kameninového hrnce, působením světla ztrácí barvu. Nemáte-li takový hrnec a ovoce ukládáte do skla, uchovávejte je na temném místě nebo sklenice obalte alobalem. Nádoba musí být uzavřena víkem, občas směs promícháme, aby se rovnoměrně propojily chutě. V mnoha domácnostech je oblíbený tzv. rumový hrnec, do něhož se průběžně skládají vrstvy ovoce podle toho, jak dozrávají. Základní recept je: 1 kg ovoce promíchat s 1 kg krupicového cukru, nechat 30 minut uležet, přendat do nádoby a zalít 1 l rumu. Přidáváme ovoce a 3 měsíce po přidání posledního můžeme konzumovat. Já dělám jednodruhové směsi, např. švestky ve slivovici, ostružiny v ginu atd. Postup je totožný s rumovým hrncem.